Czytasz: Jak chronić zwierzęta przed sylwestrowym stresem?

Jak chronić zwierzęta przed sylwestrowym stresem?

Wybuchy fajerwerków, niespodziewane rozbłyski petard. To wszystko sprawia, że nasze zwierzęta podczas sylwestra boją się i zachowują w nienaturalny sposób.

Cezary Wyszyński z fundacji "Viva!" tłumaczy, że psy i koty mają słuch wyczulony dużo bardziej niż ludzie, a wystrzały z fajerwerków powodują u nich ogromny stres, strach i przerażenie.

"Wielka sylwestrowa kanonada często zaczyna się w Boże Narodzenie, a kończy w połowie stycznia. Dla zwierząt to sytuacja niebezpieczna, bo rzucają się w panice do ucieczki nie reagując na komendy właścicieli" - przestrzega, dodając, że w okolicach sylwestra często widuje się psy biegnące wzdłuż dróg, co nierzadko kończy się dla nich tragicznie.

Spytaliśmy lekarza weterynarii oraz behawiorysty zwierząt o to, w jaki sposób uchronić nasze zwierzęta przed sylwestrowym stresem.

SPOKOJNY WŁAŚCICIEL TO SPOKOJNY PUPIL

W przypadku kotów musimy zachować spokój i nie bać się wystrzału fajerwerków.

- Po pierwsze, bądźmy spokojni. Koty to są zwierzęta, których reakcje są związane z obserwacją otoczenia. Jeśli my jesteśmy spokojni podczas sylwestra, to one również. Po drugie, nie powinniśmy wzmacniać negatywnych reakcji u kota poprzez nagradzanie - dotyk, mizianie, noszenie na rękach, dawanie smakołyków. Kot nie może być nagradzany za to, że się boi tłumaczy Małgorzata Biegańska-Hendryk, technik weterynarii, behawiorystka.

Ponadto, warto przygotować kotu, jak i pozostałym zwierzętom, bezpieczne otoczenie - azyl, w którym będą mogły przeczekać trudny moment. Najlepiej jest zasłonić okna, obniżyć ilość dźwięku i błysku. Mniejsze zwierzęta, np. gryzonie warto odstawić do ciemnej łazienki. W ten sposób złagodzimy skutki stresu.

FARMAKOLOGIA NA STRES

Dr n. wet. Roman Fabisz uważa, że szczególnie wrażliwe zwierzęta powinny zostać poddane farmakologii.

- Jeśli nasz pies jest wrażliwy, to warto pomyśleć o wspomaganiu farmakologicznym. Koszt takiego leku oscyluje w granicach 10-15 złotych na 10 kilogramów masy ciała psa. Im większy pies, tym mniejszą dawkę leku się podaje - tłumaczy.

Kotom można podać syntetyczne feromony, które pomogą mu przetrwać trudny okres. Najlepiej dawkować je 2-3 dni wcześniej. Można je kupić w sklepie zoologicznym lub u weterynarza.

PAMIĘTAJMY O BEZPAŃSKICH ZWIERZĘTACH

Dorota Sumińska, lekarz weterynarii, autorka książek i artykułów przyrodniczych, podkreśliła w rozmowie z PAP, że jej zdaniem fajerwerki powinny być zakazane - dopiero całkowite ich wyeliminowanie rozwiązałoby problem ogromnej liczby przerażonych, uciekających w panice i ginących tragicznie zwierząt, które wystraszyły się huku petard.

- Skupiamy się najczęściej na psach i kotach, którym potrafimy pomóc i jesteśmy tą pomocą zainteresowani, bo są naszymi zwierzętami domowymi. Nikt jednak nie myśli o potwornym spustoszeniu wśród zwierząt żyjących wolno - o ptakach, które rozbijają się po ciemku o przeszkody, o dzikich zwierzętach wyskakujących w panice z bezpiecznych schronisk i biegnących przed siebie - zaznaczyła Sumińska.

Czytaj więcej