Czytasz: Jak trwoga, to do Boga? Naukowcy twierdzą, że to działa!

Jak trwoga, to do Boga? Naukowcy twierdzą, że to działa!

Naukowcy, badając reakcje mózgowe katolików wykazali, że religia przynosi korzyści. - To nie mit – twierdzą uczeni.

Naukowe dowody na to, że wiara przynosi korzyści, znaleźli ostatnio naukowcy z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W badaniu reakcji mózgowych katolików na sytuację niepewności wykazali przeciwlękową funkcję dogmatycznych przekonań religijnych.

Tylko na Śląsku, jak podaje archidiecezja katowicka, żyje niemal 1,5 miliona katolików.

Badania jednej z części mózgu

Badania prowadził zespół pod kierownictwem prof. Małgorzata Kossowska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Brało w nich udział niemal 40 osób, deklarujących się jako chrześcijanie - katolicy. Na czym polegały? Naukowcy badali działanie jednej z części mózgu (przedniej części zakrętu obręczy). - Gdy w naszym otoczeniu pojawiają się informacje niespójne lub sprzeczne z tym, co myślimy, ta część mózgu reaguje wzbudzeniem  - opisuje badaczka.

Kto wierzy mocniej?

Naukowcy wyszli z założenia, że znaczenie ma nie tylko sama wiara, ale przede wszystkim sposób jej przejawiania: silny i dogmatyczny. - Potrzebowaliśmy narzędzia, które pozwoliłoby nam wyodrębnić osoby, które wierzą silnie - w dogmatyczny sposób i takie, które wierzą słabiej. Do tego służyła nam skala religijnego fundamentalizmu - tłumaczy prof. Kossowska.

Raz komfort, raz niepewność

Następnie badanych podzielono na dwie grupy, wykonujące określone zadanie, ale w różnych warunkach: komfortu i niepewności. Osoby postawione w warunkach niepewności informowano, że mają krótki czas na wykonanie zadania, a jeśli go przekroczą - poniosą karę. Drugie zadanie miało pokazać, jak ludzie reagują na bodźce, które są niespójne z ich przyzwyczajeniami.

Ci, którzy mocniej wierzą, mniej się boją

W trakcie całej procedury naukowcy rejestrowali przebieg fal mózgowych osób badanych (sygnał EEG). - Zgodnie z hipotezami okazało się, że w warunkach komfortu silniejszą reakcję mózgową przejawiały osoby o silniejszych przekonaniach fundamentalistycznych. Efekt ten był jednak bardzo nieznaczny. Natomiast w warunkach niepewności i konfliktu pokazaliśmy, że silny fundamentalizm wiąże się ze słabszą reakcją mózgową, a słabszy fundamentalizm z silniejszą reakcją - informuje prof. Kossowska.

Takie wyniki pozwalają wnioskować, że silna religijność rzeczywiście stanowi bufor zabezpieczający przed lękiem, a osoby o silnych przekonaniach religijnych reagują spokojniej w sytuacji niepewności i dyskomfortu.

Czytaj więcej