Silesion.PL

serwis informacyjny

Jak szybko posprzątać dom? Oto kilka wskazówek

Większość nienawidzi sprzątania, ale wszyscy kochają czysty dom. Czy istnieje najlepszy sposób na szybkie sprzątanie domu?

Nie jest pewna/pewny, czy najpierw powinno zacząć od odkurzenia czy od sprzątania?. Zastanawiasz się, czy powinno najpierw posprzątać kuchnię czy łazienkę?

Postępuj według tego przewodnika krok po kroku, opartego na latach zdobytego doświadczenia, aby jak najlepiej wykorzystać swój czas i szybko posprzątać swój dom:

Szybkie wskazówki dotyczące sprzątania domu

 1. Sprzątaj cały dom, nie jeden pokój na raz Sprzątanie jest znacznie bardziej wydajne, jeśli wybierzesz jedno zadanie (odkurzanie, zamiatanie, mycie podłóg) i wykonasz to samo zadanie w każdym pomieszczeniu w domu, zamiast sprzątania kuchni, łazienek, a następnie sypialni. Robiąc to w ten sposób, unikniesz poczucia, że wpadasz w nieskończony cykl sprzątania, zaczynając to samo zadanie od nowa.
 2. Zbierz wszystkie narzędzia do sprzątania w jednym koszu Niech to będzie kosz, wiadro lub torba – posiadanie wszystkiego, czego potrzebujesz do sprzątania w jednym przenośnym miejscu, znacznie ułatwia wykonanie pracy. Nie tracisz czasu na szukanie narzędzi podczas sprzątania i nie musisz martwić się ich zbieraniem przed kolejnymi czynnościami.
 3. Posprzątaj bałagan Zanim zaczniesz sprzątać, przejdź z pokoju do pokoju i posprzątaj bałagan. Zastanów się, co zrobić z każdym przedmiotem – czasopismami, przeczytanymi książkami, starymi butami – czy powinno się je odłożyć, wyrzucić czy oddać.
 4. Zamiatanie i odkurzanie Przed rozpoczęciem zamiatania upewnij się, że wentylatory sufitowe są wyłączone. Skoncentruj się na zmiataniu wierzchniej części mebli, spodach półek, poręczach, ramkach do zdjęć, bibelotach i ekranach telewizorów. W trudno dostępnych miejscach, takich jak żaluzje i górne półki, przymocuj mikrofibrową szmatkę do końca mopa lub miotły. Przed odkurzaniem wymień pościel w sypialniach.
 5. Wycieraj lustra i szkło Użyj jednej wilgotnej mikrofibrowej szmatki, a następnie jednej suchej do wycierania luster i powierzchni szklanych.
 6. Dezynfekuj blaty i powierzchnie Przejdź przez cały dom i wyczyść twarde powierzchnie – od blatów, sprzętów kuchennych i szafek po klamki, włączniki świateł, pilota do telewizora i telefony. Niektóre z tych powierzchni powinny być zdezynfekowane, zwłaszcza te, które mogą przenosić zarazki na palce i twarze ludzi. Utwórz nietoksyczny roztwór do dezynfekcji, mieszając od jednej czwartej do połowy szklanki octu białego lub jabłkowego z szklanką wody.
 7. Skoncentruj się na wannach, umywalkach i toaletach Spryskaj środkiem czyszczącym zlew kuchenny, a następnie umywalki w łazienkach, wanny i toalety. Pozwól mu przez kilka minut rozpuścić brud i plamy. Następnie wróć do kuchni i zacznij szorować. Nie zapomnij też wyczyścić wnętrza mikrofalówki. Toalety sprzątaj jako ostatnie.

Podczas sprzątania kuchni upewnij się także, że zmiennik odpadów jest w doskonałej kondycji. Jeśli nie jesteś pewien, jaki jest najlepszy sposób na czyszczenie zmiennika odpadów, zapoznaj się z przydatnymi wskazówkami dotyczącymi domowego czyszczenia zmiennika odpadów DIY.

 1. Zamieść, a następnie wyczyść podłogi Zamieść podłogi w kuchni i łazience. Zacznij mycie podłóg od najdalszego rogu pomieszczenia i poruszaj się w kierunku drzwi wyjściowych (to znaczy nie zmywaj siebie do rogu). Po zakończeniu każdego obszaru 4 na 4 stopy, spłucz mop.
 2. Podczas odkurzania, nie zatrzymuj się Nie martw się o każdy zakamarek podczas odkurzania. Po prostu przemieszczaj się po domu, odkurzając każdy pokryty dywanem pokój w jednym przejściu.

Niektóre zadania nie muszą być wykonywane co tydzień. Obejmują one woskowanie mebli, czyszczenie okien oraz pranie dywanów i dywaników łazienkowych. Sprawdź te dodatki i użyj własnego osądu.

 1. Nie zapomnij regularnie myć narzędzi do sprzątania Często pomijaną częścią sprzątania domu jest utrzymywanie w czystości narzędzi do sprzątania. Korzystanie z brudnego mopa lub odkurzacza z pełnym workiem jest dużo mniej skuteczne, a ty skończysz na spędzaniu więcej czasu na próbach ich wyczyszczenia.
 2. Spraw, by sprzątanie było grupową aktywnością Zorganizowanie sprzątania jako wysiłku zespołowego to jeden z najlepszych sposobów na szybkie sprzątanie domu. Zaplanuj wcześniej termin z rodziną i przydziel zadania każdemu z uczestników. Praca zespołowa może dodać trochę zabawy do sprzątania, a twój dom będzie błyszczał w krótkim czasie.

Podczas sprzątania pamiętaj także o sprawdzeniu stanu elementów konserwacji domowej, takich jak wada umywalki, która może spowodować uszkodzenie wody.

Postępuj według tego przewodnika krok po kroku, aby jak najlepiej wykorzystać swój czas i szybko posprzątać swój dom.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2023