Czytasz: Jak studenci widzą kino?
Studenci kręcą krótkie metraże i pokażą je na Węgiel Film Festiwalu.

Czy wiecie, że w Katowicach co roku powstaje około 100 etiud filmowych? Studenci Wydziału Radia i Telewizji co roku zdobywają coraz więcej nagród na prestiżowych festiwalach filmowych. Sami są również organizatorami jednego z nich. 6 i 7 kwietnia odbędzie się XIV edycja Węgiel Film Festiwalu w katowickim kinie Kosmos. Przez dwa dni będzie można obejrzeć etiudy filmowe z całego świata.

Krótkie metraże i animacje

Nie zabraknie polskich dzieł, zarówno z katowickiej, jak i z łódzkiej szkoły filmowej. Zobaczymy film „Michael”, opowiadający o walce z samym sobą i wewnętrznej przemianie, a także „The truants”, historię dwóch nastolatków ruszających na wyprawę w niebezpieczne, przemysłowe sąsiedztwo. Tegoroczną nowością będzie konkurs animacji. Pojawią się „The Alan Dimension”, historia niepoprawnego jasnowidza, który używa swoich mocy do przewidywania historii świata i „Musicidio”, historia o ulicznym grajku, który na swój instrument wybrał kobzę.

Warsztaty i wykłady dla licealistów

Poza filmami, w trakcie festiwalu odbędą się bloki dyskusyjne i warsztaty, których tematem przewodnim będzie tworzenie filmów. Osoby zainteresowane rzemiosłem operatorskim, reżyserskim, czy produkcją filmową znajdą tutaj coś dla siebie. Mile widziani są uczniowie liceów. A ci, którzy podjęli już decyzję i chcieliby się upewnić, że rynek filmowy to ich powołanie, będą mogli poznać opinię wykładowców na temat ich prac i dotychczasowej twórczości.

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na facebooku Węgiel Film Festiwal, a także na stronie internetowej. Wydarzenie jest bezpłatne, a Silesion.pl objął je patronatem.

Czytaj więcej