Czytasz: Jak #siężyje na Śląsku?
03:32
Pięć miast województwa śląskiego w czołówce raportu jakości życia.

Województwo śląskie liderem rankingu w kategorii "łatwe dojazdy". Pierwsze miejsce wśród największych polskich miast należy do Katowic. Wśród dużych miast najlepiej wypadły Tychy. W pierwszej dziesiątce znalazły się także Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska i Żory.

- W ankiecie badano dziesięć aspektów życia, o to jak się żyje z sąsiadami, czy łatwo się dojeżdża do szkoły, czy łatwo się robi zakupy, czy jest zielono, czy jest bezpiecznie? W kwestii dojazdów do pracy absolutnym fenomenem jest województwo śląskie - mówi Aleksandra Kubica.

Ankietowanych poproszono o ustosunkowanie się do stwierdzenia: „Z mojego miejsca zamieszkania łatwo dostać się do pracy i szkoły” i poproszono ich, aby ocenili tę wypowiedź w skali od 1-7, gdzie 1 oznaczało „zupełnie się nie zgadzam”, a 7 „w pełni się zgadzam”.

Miasta województwa śląskiego zdominowały kategorię dla dużych – od 50 do 300 tys. mieszkańców. Listę otwierają z wynikiem 6,09 pkt. Tychy. Na podium znalazło się jeszcze miejsce dla Gdyni (6,08) oraz Chorzowa (6,0). W pierwszej dziesiątce ulokowały się jeszcze Piekary Śląskie (4. miejsce – 5,96), Ruda Śląska (6. miejsce – 5,95) oraz Żory (9. miejsce - 5,88).

- To wyróżnienie bardzo cieszy, ale w mojej ocenie w dziedzinie transportu i komunikacji mamy jeszcze sporo do zrobienia. Nie spoczywamy na laurach. Chcemy dalej modernizować drogi wojewódzkie i linie kolejowe, kupować nowe pociągi i autobusy. To wszystko zadania realizowane z funduszy Unii Europejskiej, których beneficjentem może być zarówno samorząd województwa, jak i poszczególne samorządy gminne. Jestem przekonany, że po wypełnieniu tych zadań jakość życia w województwie śląskim ulegnie jeszcze większej poprawie – stwierdził Stanisław Dąbrowa, wicemarszałek województwa śląskiego, odbierając od organizatorów rankingu dyplom za najlepiej skomunikowany region w Polsce.

Marcin Stańczyk, naczelnik wydziału promocji miasta Katowice przyznał, że nie jest to pierwszy ranking prędkości poruszania się, w którym Katowice wygrywają z innymi miastami wojewódzkimi w kraju.

- Aby utrzymać te pozycje, nie można przestać działać. Ten dyplom pokazuje, że Katowice jako centralna część naszej metropolii nie zostaną w miejscu i bedą dbały o to, żeby cała metropolia się rozwijała w obszarze komunikacji przede wszystkim - mówi Marcin Stańczyk.

Tychy zdobyły pierwsze miejsce w kategorii miast od 50 - 300 tysięcy mieszkańców. Igor Śmietański, wiceprezydent miasta Tychy przyznał, że urząd stawia na różne ułatwienia komunikacyjne zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych.

- Nasza najnowsza propozycja, to jest bezpłatna komunikacja miejska na teren Paprocan w okresie letnim. Chcemy (…) żeby tam było jak najmniej samochodów, a jak najwięcej mieszkańców nie tylko naszych, ale także innych miast - ocenia wiceprezydent.

Chorzów uplasował się na trzecim miejscu rankingu.

- Chorzów jest w samym sercu aglomeracji. Postanowiliśmy zrobić wszystko, żeby przemieszczanie sie przez Chorzów odbywało się sprawnie i płynnie, a sam Chorzów nie stał w korkach - mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Organizatorem raportu #siężyje jest serwis otodom. Partnerem merytorycznym jest Agencja Badawcza PBS.

Czytaj więcej