Czytasz: Starsi ludzie kontra smog. Jak senior radzi sobie z tym problemem?

Starsi ludzie kontra smog. Jak senior radzi sobie z tym problemem?

Kontakt ze smogiem jest szkodliwy dla każdego, jednak osoby najbardziej zagrożone to seniorzy, kobiety w ciąży oraz dzieci.Kontakt ze smogiem jest szkodliwy dla każdego, jednak najbardziej zagrożeni są seniorzy, kobiety w ciąży oraz dzieci.

Mieszanina dymu i mgły jest silnie toksyczna. Wpływa negatywnie na koncentrację, wywołuje stany zapalne organizmu, podrażnia tchawicę, krtań i spojówki.

Seniorzy powinni w szczególności uważać, gdy dochodzi do istotnego przekroczenia norm zanieczyszczenia pyłami PM2,5 i PM10. Pyły te trafiają do układu krążenia i są rozprowadzane po całym organizmie, gdzie wywołują dziesiątki przykrych dolegliwości.

Mogą doprowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego, niedokrwiennego udaru mózgu, czy też zawału. Wpływają negatywnie na stan płuc, wywołują skurcze naczyń wieńcowych. Nawet krótki kontakt ze smogiem może u seniora spowodować bóle w klatce piersiowej i duszności.

– Narażenie na wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza zwiększa ryzyko występowania
infekcji dróg oddechowych, może również przyczyniać się do zaostrzenia objawów
przewlekłych chorób układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego. – mówi dr n. biol. Grzegorz Dziubanek z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wyraz “smog” jest połączeniem angielskich wyrazów smoke (dym) i fog (mgła). Jest to takie zjawisko atmosferyczne, które występuje w sytuacji zanieczyszczonego powietrza i mgły oraz bezwietrznej pogody. Na smog składa się wiele substancji, ale te najbardziej szkodliwe to pyły zawieszony PM2,5 oraz PM10. Są to drobne cząsteczki kurzu, popiołu, czy też fragmentów ogumienia, na których powierzchni osadzają się szkodliwe substancje, takie jak benzo(a)piren oraz węglowodory aromatyczne, tlenki azotu, węgla i siarki.

JAK RADZIĆ SOBIE ZE SMOGIEM?

Należy bezwzględnie obserwować ostrzeżenia ws. przekroczenia norm zanieczyszczenia.

– Osoby starsze powinny unikać przebywania na "świeżym" powietrzu i zredukować do zera aktywność fizyczną na zewnątrz – mówi Patryk Białas ze stowarzyszenia BoMiasto. I dodaje – w sytuacji, gdy zauważymy problemy z oddychaniem, nie wolno nam tego bagatelizować i należy się natychmiast zgłosić do lekarza.

W sytuacji, gdy normy zostały przekroczone, nie wolno nam wietrzyć pomieszczeń. Wynika to z faktu, że natężenie powietrza w pomieszczeniach jest niższe, niż na zewnątrz, co ogranicza ryzyko narażenia na kontakt z trującym powietrzem. Powinniśmy ograniczyć czas spędzany poza domem do minimum. Gdy już konieczne jest opuszczenie domu, warto mieć w zanadrzu maskę antysmogową, która zapewni częściową ochronę. W masce trzeba regularnie wymieniać filtry.

Rynek elektroniczny oferuje urządzenia do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach. Jest to wydatek około tysiąca złotych. W walce ze smogiem pomóc nam mogą niektóre rośliny doniczkowe, takie jak: dracena wonna, bluszcz pospolity, sansewieria, daktylowiec niski, figowiec benjamina, paproć, aglanonema i epipremnum złociste.