Czytasz: Jak przygotować cerę na mróz?

Jak przygotować cerę na mróz?

Siarczyste mrozy znad Skandynawii zawitały w naszym regionie. Od rana wysyłacie nam informacje o rekordowo niskich temperaturach. Sprawdźcie, jak przygotować swoją cerę na taką pogodę.

Pielęgnacja skóry w okresie zimowym znacznie różni się od tej stosowanej na co dzień. Nasza cera jest wystawiona na mróz, wiatr a także odbijające się od śniegu słońce.

POSTAW NA KREMY ZIMOWE

Podstawą pielęgnacji skóry zimą jest stosowanie kremów ochronnych lub z nazwy “zimowych”. Ich cechą charakterystyczną jest to, że mają bogatszą konsystencję, pozostawiając ochronną warstwę na naszej skórze.

Jak tłumaczy dr Ewa Szmaj, kosmetolog z Katowic, kremy zimowe powinny chronić naszą skórę, ale także uzupełniać niedobory substancji tłuszczowych w naskórku.

- Kremy powinny być bogate w takie składniki jak kwas hialuronowy, skwalen, trójglicerydy, ceramidy, nienasycone kwasy tłuszczowe np. z olejów roślinnych, wazeliny. One tworzą odpowiednią konsystencję kremu i ochronną warstwę na naszej skórze - dodaje Szmaj.

PAMIĘTAJ O FILTRACH

Zimą, szczególnie w górach, gdzie o tej porze roku jest dużo śniegu, warto chronić cerę kremami zawierającymi filtry słoneczne - niezależnie od typu cery.

- W kosmetykach z “zimowej” serii znajdziemy filtry z oznaczeniem SPF 15. Jeśli wybieramy się na narty, to powinniśmy skorzystać z filtra SPF 30 lub 50+ - tłumaczy kosmetolog.

Szczególnej pielęgnacji wymagają miejsca newralgiczne takie jak nos, uszy, ręce i usta. Warto zakupić specjalną pomadkę ochronną do ust, która zabezpieczy je przed pękaniem.

SZALIKI NA SZYI, NIE NA TWARZY

Mróz i zimno sprawiają, że na siłę chcemy opatulić naszą twarz grubymi szalikami lub chustami. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że tworząca się między szalikiem a ustami para wodna sprawia, że drobinki wody w kontakcie ze skórą będą wyciągać wodę z naszego naskórka.

- Woda i niska temperatura to połączenie, które powoduje wyciąganie wody z naskórka. Powinniśmy unikać szczelnego opatulania szalkiem. Owijajmy szalkiem tylko szyję. W tych obszarach skóra może się wysuszać lub pękać - radzi dr Ewa Szmaj.

Czytaj więcej