Czytasz: Jak oszukuje nas mózg?

Jak oszukuje nas mózg?

Księżyc widziany nad horyzontem wydaje nam się 1,5 razy większy, niż kiedy oglądamy go w zenicie. Jakie są inne popularne złudzenia?

„Twarz i patera” - w tym obrazie Salvador Dali wykorzystał złudzenia optyczne. Nie tylko zresztą w tym. I nie tylko on. Złudzenie wykorzystywali malarze i artyści na całym świecie. Obecnie tego typu triki chętnie stosowane są przez artystów malujący kompozycje 3D na powierzchniach miejskich.

Iluzje optyczne

Iluzjom optycznym ulegamy na co dzień. Rzadko zdajemy sobie z tego sprawę. Takie figle płata nam nasz mózg. To, co wydaje się nam, że widzimy, to wybrana właśnie przez mózg, niekoniecznie prawdziwa hipoteza, stworzona na podstawie niejednoznacznych bodźców podsuniętych przez oczy.

Bo tak naprawdę otaczający nas świat widzimy mózgiem. Widzenie jest określone przez dwa czynniki: wrażenie i postrzeganie. Nasz mózg jest w postrzeganiu bardzo subiektywny i dlatego całe widzenie mocno zależy od kontekstu.


W zależności od otoczenia różnie odbieramy te same kolory, kształty czy rozmiary. Linie proste wydają się wybrzuszone, a dwa jednakowe okręgi – różne pod względem wielkości. Jak łatwo jest oszukać wzrok, doskonale obrazują nam prezentowane grafiki. Nawet jeśli zdajemy sobie z tego sprawę i znamy logiczne wyjaśnienie złudzenia, to w pierwszym odruchu i tak mu ulegamy.

Czym są złudzenia Optyczne?

To zjawiska wynikające z błędnej interpretacji obrazu przez mózg – taka jest definicja. Może być to spowodowane np. grą cieni, kontrastem, różnicami kolorów i innymi czynnikami, które automatycznie wprowadzają mózg w błędny tok myślenia. Popularnym przykładem złudzenia wzrokowego jest iluzja księżycowa. Na czym polega? Księżyc widziany nad horyzontem wydaje nam się 1,5 razy większy, niż kiedy oglądamy go w zenicie. Inne popularne złudzenia?  

Iluzja krzywej wieży

 

Krzywa wieża w Pizie
Krzywa wieża w Pizie

Oba zdjęcia są identyczne. Kiedy jednak na nie patrzymy trudno oprzeć się wrażeniu, że wieża po prawej jest przechylona bardziej. Dlaczego? Nasz mózg traktuje ten obrazek jako całość. I jako punkt odniesienia dla wieży po prawej traktuje krzywą wieżę po lewej, a nie prostą, pionową linię ramki.

Kielich Rubina

Złudzenie optyczne Kielich Rubina
Złudzenie optyczne Kielich Rubina


Dla jednych kielich, a dla innych dwa zwrócone do siebie czarne profile. Po przyjrzeniu się jeszcze raz obrazkowi można dostrzec i jedno i drugie. Bez zdolności wykorzystywania związku figura – tło, nie bylibyśmy w stanie znaleźć znajomych w tłumie. 

Złudzenie w ruchu

Złudzenie optyczne
Złudzenie optyczne

 

W którą stronę obraca się kobieta? Zgodnie ze wskazówkami zegara czy odwrotnie? To bardzo popularny przykład. Patrząc na ten obrazek możemy zmusić swój mózg do tego by zmienił kierunek jej obrotu.

Spirala Andrusa

Spirala Andrusa
Spirala Andrusa

 

Wpatrując się przez kilkanaście sekund w środkowy punkt, potem spójrzcie na ścianę. Przez chwilę będzie się poruszać. Odpowiada za to tzw. kontrast następczego ruchu.

Kolorowy test 

Na koniec jeszcze jedno ćwiczenie dla rozrywki.

złudzenia optyczne
złudzenia optyczne

Dni Mózgu Katowice 2017

Iluzje optyczne to tylko maleńki przykład na to, że mózg ludzki jest najbardziej skomplikowanym dziełem natury. Od wielu lat podczas Światowego Tygodnia Mózgu naukowcy z całej Polski popularyzują wiedzę o jego działaniu - w normie i patologii. Popularyzatorzy podkreślają znaczenie badań nad układem nerwowym, bo poznanie funkcjonowania naszego mózgu jest jednym z największych wyzwań współczesnej nauki.

W Katowicach tak jak w wielu innych miejscach Polski rusza cykl popularnonaukowych wydarzeń pod hasłem "Tydzień mózgu". To już tradycja, kultywowana w wielu miastach od przeszło dekady. Co roku w trakcie tych spotkań badacze udowadniają, jak intrygującymi dziedzinami wiedzy zajmują się na co dzień w laboratoriach. 

Od 13 do 17 marca 2017 roku w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach odbywać się będą wykłady organizowane w ramach Światowego Tygodnia Mózgu. Spotkania są otwarte dla każdego i będą prowadzone od godz. 17.00 w sali wykładowej CINiBA (Katowice, ul. Bankowa 11a).

Tydzień Mózgu 2017 organizowany jest przez pracowników Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersyteckie Towarzystwo Naukowe we współpracy ze specjalistami informacji naukowej CINiBA.

Szczegółowe informacje wraz z programem wykładów znajdują się na stronie CINiBA.

Źródło: PAP

Czytaj więcej