Czytasz: Jak na 27. finał WOŚP wpłynie niedziela... niehandlowa?

Jak na 27. finał WOŚP wpłynie niedziela... niehandlowa?

Po raz pierwszy w historii finał WOŚP odbywa się w niedzielę niehandlową.

27. FINAŁ WOŚP GRA W NIEDZIELĘ... NIEHANDLOWĄ

Wszystko za sprawą ustawy o zakazie handlu w niedzielę, która weszła w życie 1 marca 2018 roku. 1 stycznia 2019 roku zaszły dodatkowe zmiany, handlowa jest tylko ostatnia niedziela miesiąca. Oznacza to, że 27. finał WOŚP odbędzie się w niedzielę niehandlową – po raz pierwszy w historii. 

Czy będzie to miało negatywny wpływ na końcową sumą, jaką uda się zebrać? Fundacja przekonuje, że nie. 

– Zamknięte sklepy, otwarci ludzie. 27. Finał WOŚP po raz pierwszy odbędzie się w niedzielę niehandlową. Dla Fundacji i sztabów WOŚP to nie problem. Pojawiają się nowe możliwości. Galerie handlowe zamieniają się w otwartą przestrzeń dla wydarzeń kulturalnych. Niehandlowa niedziela to także doskonała okazja dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w dotychczasowych Finałach Orkiestry, ponieważ musieli pracować. W raporcie "Analiza rynku pracy w handlu detalicznym i hurtowym" oszacowano, że 2 mln Polaków to pracownicy branży handlowej. Tym samym wolna niedziela pozwala na uczestnictwo w Finale osobom, które do tej pory musiały pracować w weekend. – przekonuje Krzysztof Dobies, Rzecznik Prasowy Fundacji.

 O atrakcje zadba blisko 1700 sztabów WOŚP

Jak przekonują organizatorzy, 27. Finał Orkiestry w wolną niedzielę to doskonała okazja dla mieszkańców wielu miejscowości, by wyjść z domu. Mimo zimowej pogody, w całej Polsce organizowane są wydarzenia zarówno na świeżym powietrzu, jak i "pod dachem" wielu instytucji oraz przedsiębiorstw. Tym samym, dzień, w którym zamknięte są sklepy, daje dodatkowe możliwości na zaangażowanie polskiej społeczności do wzięcia udziału w Orkiestrze.


Z raportu przygotowanego przez firmę IQS podsumowującego badania nad zaufaniem społecznym, wynika, że aż 55% respondentów chce wziąć udział w finałowych koncertach, 49% chce zobaczyć światełko do nieba, a 48% uważa, że atrakcyjnym wydarzeniem jest zbiórka krwi. Niedziela niehandlowa będzie zatem doskonałą okazją do realizacji swoich planów pełnych orkiestrowych atrakcji.

Szczegółówą listę wydarzeń w naszym regionie znajdziecie TUTAJ

27. Finał WOŚP już dzisiaj!

 27. Finał WOŚP odbędzie się 13 stycznia 2019, a jego celem będzie pozyskanie środków na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. W drugą niedzielę stycznia 120 tysięcy wolontariuszy będzie kwestowało na rzecz WOŚP na ulicach nie tylko Polski, ale i kilkudziesięciu miast na całym świecie. Odbędzie się wiele tysięcy koncertów, imprez, happeningów i organizowanych całkowicie oddolnie wydarzeń, a o godzinie 20:00 tradycyjnie niebo rozświetli "Światełko do nieba" - happening będący punktem kulminacyjnym całodziennej akcji.

– Przez 26. Finałów WOŚP doświadczyliśmy niesamowitego wsparcia, niezapomnianej dobroczynności (Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 951 mln PLN!) i przede wszystkim poczucia zbiorowej odpowiedzialności za problemy, które otaczają nas, nawet jeśli nie dotykają bezpośrednio nas samych. Byliśmy świadkami najwyższej szlachetności. Wolontariusze, partnerzy, sponsorzy, darczyńcy, co roku z wyjątkowym zaangażowaniem wspierali Finałowe cele tworząc największą Orkiestrę altruistów i filantropów. Ostatnie 10 Finałów to blisko 1 200 000 wysłanych identyfikatorów do wolontariuszy, w zeszłym roku pada rekordowa jednorazowa darowizna w wysokości 7 000 000 złotych! – dodaje Krzysztof Dobies.

Jaki wynik padnie w tym roku? Ile pieniędzy uda się zebrać Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy? O tym przekonamy się już dzisiaj!