Czytasz: Jak dbać o włosy zimą?
Oklapnięte, bez objętości i połysku, a na dodatek naelektryzowane od zakładanej i ściąganej czapki. Jak dbać o włosy, kiedy za oknem mrozy, smogi i śniegi?

Pytamy Aleksandrę Brodę, ze studia fryzur Prowokacja. Oto kilka prostych i praktycznych porad.

Witaminy

Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiedniej suplementacji. W codziennej diecie powinna znaleźć się biotyna, a także witaminy A, E, H, F, C i witaminy z grupy B oraz minerały.

włosy zima

Mycie

Włosy myjemy tak, aby ich ''nie kołtunić''. Najpierw spłukujemy je wodą, a potem rozprowadzamy szampon na dłoniach i równomiernie nakładamy go na włosy.

włosy zima

Suszenie

Elektryzujące się włosy to zimowa zmora wśród kobiet, dlatego sposób suszenia ma znaczenie. Pamiętajmy, włosy suszymy zawsze ''w kierunku łuski włosowej''. To powoduje, że łuska się zamyka.

Nie rozdmuchujemy włosów, aby zwiększyć ich objętość, bo właśnie to je elektryzuje, a dodatkowo osłabia. Do czesania natomiast używamy wyłącznie szczotek z naturalnego włosia. Plastikowe grzebienie także elektryzują włosy.

włosy zima

 Odżywki i szampony

Elektryzowaniu się włosów zapobiegają odżywki nawilżające i regenerujące oraz olejki. W przypadku tych ostatnich pamiętajmy jednak, że wiele z tych dostępnych w drogeriach zawiera alkohol, a ten wysusza włosy. Dlatego najlepiej stosować olejki naturalne.

W okresie zimowym najlepiej sprawdzają się także delikatne szampony, które nie usuwają nadmiernie sebum, np. do włosów cienkich lub farbowanych.

włosy zima

 Czapka

Tak naprawdę mróz szkodzi nie włosom, a skórze głowy. Jeśli nie nosimy czapki, temperatura skóry głowy spada, naczynia krwionośne się kurczą i nie wydziela się sebum, a to powoduje, że włosy nie są odpowiednio odżywione i wzmocnione. Wysuszają się.

włosy zima