Czytasz: Jak absolwent poezji karaibskiej zostaje specem od giełdy

Jak absolwent poezji karaibskiej zostaje specem od giełdy

Humanista nie może być specjalistą od IT? - Może - przekonują śląskie firmy. I pokazują przykłady.

Sposób na pracę dla humanisty? - Przekwalifikowanie się - nie ukrywają doradcy zawodowi. I podają jeden z przykładów, który obiegł niemal cały świat.

Skoro zrozumiał poezję, giełdę też zrozumie

Amerykański Wall Street Journal szukał specjalisty od analiz giełdowych. Zatrudnił... absolwenta poezji karaibskiej. Powód? - Skoro rozumie poezję wyspiarską, z giełdą też sobie poradzi – tłumaczyła redakcja. Dodawała, że w dzisiejszych czasach przyda się ktoś, kto prostym językiem przekaże zawiłości świata matematyki.

Z tego samego założenia wychodzi coraz szersza rzesza śląskim firm. - Nawet filolog może zostać informatykiem – mówią m.in. w katowickim oddziale firmy consultingowo-technologicznej Capgemini. I pokazują dowody.

Romanista analizuje faktury

Anna Palka, analityk ds. procesów finansowo-księgowych karierę zawodową zaczynała od pracy w sklepie sportowym. - To była francuska sieć, a ja jestem romanistką z wykształcenia. Chciałam mieć kontakt z językiem – przyznaje pani Anna. Nie ukrywa jednak, że podczas sześciu lat pracy, ten kontakt ograniczał się jedynie do rzadkich rozmów z technikami, gdy w sklepie pojawiał się problem z systemem. Zdecydowała się aplikować do Capgemini. - Poszukiwali kogoś do pracy przy projekcie z dziedziny IT, a ja chciałam spróbować czegoś nowego. Bałam się, że sobie nie poradzę. Na szczęście firma zapewniła mi udział w kompleksowych szkoleniach. Już po kilku miesiącach byłam zupełnie samodzielna – mówi pani Anna. 

Filolog potrzebny od zaraz

Dyrektor Accenture Operations w Polsce - przeczytać można na wizytówce Edyty Gałaszewskiej-Bogusz. Jest szefem globalnej firmy z sektora usług biznesowych, która oferuje zaawansowane technologie i innowacyjne rozwiązania biznesowe. Z wykształcenia jest germanistką. Okazało się, że takie umiejętności wcale nie stanęły pani Edycie na drodze kariery biznesowej. - Na etapie rekrutacji umiejętność posługiwania się niemieckim deklaruje u nas średnio 15-18 procent kandydatów, co rzecz jasna nie pokrywa całkowitego zapotrzebowania. Dodatkowo, osoby niemieckojęzyczne poszukujące zatrudnienia często nie mają pełnej świadomości wymogów pracy w branży usług biznesowych. Wiele osób utożsamia ją z koniecznością posiadania dodatkowej wiedzy specjalistycznej. Tę jednak w większości przypadków można zdobyć poprzez praktykę u wybranego pracodawcy – tłumaczy Gałaszewska-Bogusz.

Anglista w branży IT

Maciej Krawczyk skończył filologię angielską na Uniwersytecie Śląskim. Potem studiował jeszcze kulturę i literaturę angielskiego obszaru językowego. Był zapalonym anglistą, uczył języka, przygotowywał tłumaczenia. - Zawsze chciałem pracować z tym językiem – przyznaje.

Ale po jakimś czasie obudziła się też jego inna pasja, związana z IT.  Postanowił dołączyć do Capgemini. - Moja wiedza z IT była podstawowa, ale wystarczyła. Wszystkiego nauczyłem się w trakcie pracy i na szkoleniach organizowanych przez pracodawcę. Nie trzeba mieć wiedzy, wystarczy mieć odwagę, żeby spróbować czegoś nowego – zaznacza pan Maciej.

Na pierwszy awans nie musiał długo czekać. Już po niecałym roku pracował jako agent drugiej linii. Pomagał rozwiązywać klientom problemy ze sprzętem. Teraz, po dwóch latach od rozpoczęcia kariery w nowym zawodzie, anglista pracuje na stanowisku menedżera. 

Firma „wychowuje” sobie pracownika

Historii karier z przekwalifikowania - jak ta Marcina Krawczyka - jest w Capgemini coraz więcej. - Wciąż uruchamiamy projekty szkoleniowe dla tych, którzy chcą wypróbować się w nowych rolach zawodowych - zaznaczają przedstawiciele firmy.

W Katowicach, a także w Krakowie właśnie rusza nabór na „Program Startowy w IT”. Udział pozwoli zdobyć w 3 miesiące podstawową wiedzę w zakresie testowania aplikacji webowych i desktopowych, implementacji, konfiguracji i obsługi aplikacji używanych w firmie, a także infrastruktury IT. Uczestnicy otrzymują zatrudnienie na pół etatu w elastycznych godzinach pracy, pakiet szkoleń i benefitów, a po ukończeniu programu szansę na kontynuowanie współpracy z Capgemini.

CZYTAJ TAKŻE: CZY TO NAJLEPSZA FIRMA NA ŚLĄSKU?

źle wybrałeś studia? to jeszcze nie koniec świata

- To, że w dzisiejszych czasach młodzi ludzie nie pracują w swoich wyuczonych zawodach wynika z kilku czynników - uważa Patrycja Lech-Łamasz, konsultantka w dziale rekrutacji Advisory Group TEST Human Resources.

- Studia nie pozwalają zdobyć młodym ludziom wymaganych kwalifikacji do pracy. Zajmują się tym same firmy, które oferują szkolenia, ale też elastyczność i otwartość na potrzeby pracownika. Dzięki temu absolwenci administracji, socjologii czy stosunków międzynarodowych, którzy pomyślnie przejdą proces rekrutacyjny mogą śmiało rozpoczynać karierę w księgowości – bez profilowego wykształcenia i bez doświadczenia – zaznacza specjalistka od rekrutacji.

Czytaj więcej