Czytasz: Jacek Krywult uważa, że bielszczanom brakuje pomysłów

Jacek Krywult uważa, że bielszczanom brakuje pomysłów

„Nie pozwolę na wyrzucanie publicznych pieniędzy, bo któryś radny chce zabłysnąć w swojej dzielnicy”

W czwartek mieszkańcy Bielska-Białej rozpoczną głosowanie nad zatwierdzonymi projektami w Budżecie Obywatelskim. Głosowanie potrwa przez tydzień, a jego wyniki poznamy najpóźniej 16 listopada. Tymczasem podczas ostatniej sesji rady miasta, prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult stwierdził, że bielszczanom zaczyna brakować pomysłów, na co wydawać publiczne pieniądze.

- Moim zdaniem zaczynamy, delikatnie mówiąc, nieracjonalnie wydawać publiczne pieniądze. My tu główkujemy, żeby zamknąć budżet, a z drugiej strony bez namysłu wydajemy pieniądze na pomysły z budżetu obywatelskiego. To przecież ta sama kieszeń i te same środki budżetu miejskiego - mówił na sesji prezydent.

Prezydent zasugerował, jakoby pieniądze na projekty realizowane w ramach budżetu obywatelskiego, były wyrzucane w błoto.

- Nie pozwolę na wyrzucanie publicznych pieniędzy, bo któryś radny chce zabłysnąć w swojej dzielnicy. Narobiliśmy już wiele siłowni w mieście, budujemy kolejne. Należy się zastanowić, czy takie zapotrzebowanie jest, bo można nabudować wszystkiego pełno, tylko później trzeba to utrzymać, no i muszą być też ludzie, którzy będą z tego korzystać - zakończył Jacek Krywult.

To głos mieszkańców, nie władzy

Jarosław Klimaszewski, przewodniczący rady miejskiej, który jest również przewodniczącym zespołu ds. budżetu obywatelskiego, przypomniał podczas sesji prezydentowi, że główną ideą budżetu obywatelskiego jest właśnie oddanie głosu mieszkańcom.

- Jeżeli wyłączamy się z decydowania, to musimy to uszanować. Rzeczywiście jest tak, że zdarzają się projekty, które nawet dla mnie mogą wydawać się bezsensowne, ale jeżeli spełniają kryteria uchwały, to nie można z nimi polemizować. Nie mogę też się zgodzić z tym, że o wyborze projektu decydują małe grupy ludzi, bo wygrywają te, na które głosuje najwięcej osób - mówił Klimaszewski.

Bielszczanie są oburzeni słowami prezydenta, przypominają, że to nie radni składają propozycję projektów, tylko oni sami.

- Jak można sugerować, że ludzie nie będą korzystać z projektu, na który sami głosowali? - zastanawia się jeden z mieszkańców Bielska-Białej.

Chętnych do korzystania z projektów powstałych z bielskiego budżetu obywatelskiego nie brakuje nie tylko wśród mieszkańców miasta.

Ścieżki rowerowe najlepsze w Polsce

Górskie ścieżki rowerowe Enduro Trails, które powstały właśnie dzięki budżetowi obywatelskiemu, są jednym z kandydatów województwa śląskiego w konkursie na Najlepszy Polski Produkt Turystyczny. Regionalna kapituła konkursowa wyłoniła z naszego województwa trzy najlepsze propozycje, które przeszły do ogólnopolskiego zestawienia i powalczą na szczeblu krajowym.

Konkurs organizuje Polska Organizacja Turystyczna, wyniki poznamy 24 listopada. Wychodzi na to, że budżet obywatelski to jednak coś dobrego.

Czytaj więcej