Czytasz: "Krywult przeciwko szczepionkom"

"Krywult przeciwko szczepionkom"

Są zbyt drogie i nie wiadomo czy działają.

Partia Razem w kwietniu złożyła petycję o wprowadzenie w Bielsku-Białej programu bezpłatnych profilaktycznych szczepień dla dzieci i młodzieży przeciwko HPV. Chodzi o szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV odpowiedzialnego za nowotwory złośliwe szyjki macicy u kobiet i krtani u mężczyzn.

Szczepienia dla młodzieży nie zostaną jednak sfinansowane. Komisja Bezpieczeństwa i Samorządności bielskiej rady miejskiej uznała złożoną petycję za bezzasadną.

Radni pod uwagę wzięli m.in. stanowisko Jacka Krywulta prezydenta Bielska-Białej, który zwrócił uwagę na to, że oprócz zwolenników są też jej przeciwnicy. Wskazują oni na zbyt krótki okres stosowania szczepionki uniemożliwiający jednoznaczną ocenę jej skuteczności oraz skutków ubocznych.

Brak jednoznacznej oceny skuteczności?

Jak czytamy na Facebooku Razem Podbeskidzie, decydującymi argumentami o niewdrażaniu profilaktycznych szczepień przeciwko wirusowi HPV były opinia prezydenta miasta Jacka Krywulta o „braku jednoznacznej oceny skuteczności” stosowanej szczepionki oraz względy finansowe.

Miasto oszacowało, że koszty rocznego zaszczepienia 700 dziewcząt i 700 chłopców z jednego rocznika wyniosłyby 364 tys. zł.

Partia z argumentami miasta się jednak nie zgadza.

- Pierwszy argument podany w odpowiedzi uważamy za bezpodstawny, gdyż w Polsce szczepienia przeciwko HPV objęto w 2008 roku rekomendacją Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, uwzględniając je w Programie Szczepień Ochronnych i nadal jest zalecane jako szczepienie profilaktyczne - wyjaśnia partia.

Nowotwór złośliwy szyjki macicy to drugi co do częstotliwości występowania nowotwór u kobiet. Co roku wciąż umiera 900 Polek, najczęściej chorują i umierają w wieku 49-54 lata.

Jak zaznacza partia i z drugim argumentem podanym w odpowiedzi na petycję, trudno się zgodzić, wiedząc jak wysokim budżetem dysponuje miasto.

Szczepionka jest zbyt droga

Z danych Powiatowego Inspektoratu Sanitarno-Epidemiologicznego wynika, że w 2016 roku zaledwie 20 osób zaszczepiło się przeciwko wirusowi HPV. Dla wielu rodzin cena rynkowa szczepionki jest zbyt wysoka.

Czytaj więcej