Czytasz: IPN badał okolicę b. gmachu UB w Bielsku

IPN badał okolicę b. gmachu UB w Bielsku

W ziemi pojawiły się anomalie.


IPN, poszukając ofiar terroru komunistycznego, zbadał przy użyciu georadaru okolice gmachu zajmowanego po wojnie przez powiatowy UBP w Bielsku – podał we wtorek Instytut. Wstępna analiza wyników wskazała, że w ziemi pojawiły się anomalie.

Anomalie powstają w miejscu, które zostało przetworzone przez człowieka. Adam Kondracki z wieloosobowego stanowiska ds. Poszukiwań i Identyfikacji w oddziale IPN w Katowicach w rozmowie z PAP podkreślił, że jest zbyt wcześnie, by móc wyjaśnić, w jaki sposób one powstały w tym rejonie. Przyznał jednak, że nie można wykluczyć, iż są to jamy grobowe. „To trzeba będzie sprawdzić” – wskazał.

IPN w komunikacie podał, że według relacji świadków za gmachem UB mogły zostać pogrzebane ofiary komunistycznego terroru, w tym żołnierze NSZ kpt. Henryka Flamego "Bartka".

Aleksandra Namysło w artykule o pochówkach ofiar UB, opublikowanym w 2002 r. przez IPN w broszurze poświęconej podziemiu niepodległościowemu na Podbeskidziu, wymieniła kilka miejsc w Bielsku-Białej, gdzie mogą spoczywać ofiary komunistów, przede wszystkim żołnierzy NSZ ze zgrupowania „Bartka”.

Jest wśród nich teren za budynkiem zajmowanym po wojnie przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Bielsku. Według świadków ubowcy mieli tam zakopać ciało żołnierza „Bartka” sierż. Edwarda Michalika "Kanara”. Wpadł on w zasadzkę urządzoną w lipcu 1946 r. w Zabrzegu. Gdy wszedł na posesję dostrzegł, że jest otoczony. W czasie zatrzymania próbował popełnić samobójstwo, lecz tylko się postrzelił. Jeden z ubowców dobił go kolbą karabinu. Spoczywać tam może także związany z oddziałem Flamego Karol Czorny, zamordowany w listopadzie 1945 r.

Na liście miejsc domniemanych pochówków jest też otoczenie siedziby UBP w Białej. Badacz losów żołnierzy "Bartka" Bogdan Ścibut wskazał teren obecnego szpitala pediatrycznego w Bielsku-Białej, który służył niegdyś jako koszary. Wielu bielszczan twierdzi, że ofiary komunistów mogą spoczywać na starych cmentarzach ewangelickich, w tym na nieczynnej już nekropolii w centrum miasta. (PAP)

autor: Marek Szafrański

Czytaj więcej