Czytasz: Inwestycja w śląskim zoo. Będzie nowy pawilon

Inwestycja w śląskim zoo. Będzie nowy pawilon

Nowy budynek ma kosztować blisko 2,8 miliona zł.


Nosorożce białe ze śląskiego zoo będą miały nowy pawilon. Wkopano już akt erekcyjny pod jego budowę. To gatunek zagrożony wyginięciem. Na świecie, w ogrodach zoologicznych żyje tylko 597 osobników. Cztery mieszkają w Chorzowie.

Wybudowany w latach 70., obecny budynek dla nosorożców, nie spełnia współczesnych norm ich utrzymania. Wcześniej zajmowały go żyrafy. Nowy obiekt będzie zlokalizowany w miejscu nieistniejącego już pawilonu, w sąsiedztwie wybiegów zajmowanych do niedawna przez bydło szkockie oraz gwanako. Jego konstrukcja będzie drewniana, a dla zwiedzających zostanie utworzona rampa widokowa. Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 425 metrów kwadratowych.W środku przewidziano pięć boksów. Trzy z nich będzie można połączyć w jeden duży ekspozycyjny.

– Dzięki temu, w razie niepogody lub zimą, właśnie tam będziemy mogli prezentować gościom nasze nosorożce – tłumaczy Jolanta Kopiec, dyrektor śląskiego zoo.

Nowy układ boksów da również możliwość separowania samca od samic. – To gatunek zaliczany do niebezpiecznych. Dlatego również pracownicy muszą mieć dobre warunki do opieki nad nim, na przykład podczas sprzątania. Chcemy stworzyć w tym miejscu odpowidni komfort, aby prowadzić grupę hodowlaną. Zwierzęta będą miały też do dyspozycji czterokrotnie większy wybieg niż do tej pory – zaznacza. 

Nowy pawilon ma kosztować ponad 2,8 miliona złotych. Jego budowa w całości będzie sfinansowana z budżetu województwa śląskiego. – To wyczekiwana inwestycja. Jest kilka gatunków zwierząt, które koniecznie chcemy spotkać w zoo. Wśród nich jest na pewno nosorożec – podkreśla Henryk Mercik, członek zarządu województwa. – Standardy w ogrodach zoologicznych się zmieniają. Cieszę, się, że również nasze zoo coraz śmielej podąża za tymi trendami. Zmiany widać tutaj na każdym kroku – dodaje.

Śląskie zoo to ważny obiekt również dla Chorzowa. – Rozwój tego miejsca jest dla nas ważny. Cieszymy się, że zostanie tu zrealizowana kolejna inwestycja – mówi Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa. – Bardzo kibicujemy temu ogrodowi. Jesteśmy jedynym miastem na Śląsku, w granicach którego znajduje się zoo. To na pewno jeden z naszych wyróżników i powodów do dumy – dodaje.

Aktualnie w śląskim zoo znajdują się cztery nosorożce: seniorka Faith, jej dzieci Zulus i Hope, a także Namibi, która trafiła do chorzowskiego ogrodu w 2017 roku.

 

Źródło: Park Śląski