Czytasz: Interwencje policji i nagonki kuratorium?

Interwencje policji i nagonki kuratorium?

Broniarz twierdzi, że najwięcej "takich interwencji" było w województwie śląskim.

Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego wyjaśnił, że policjanci przychodzili do szkół i wypytywali m.in. o szczegóły protestu.

- Mam nadzieję, że wynikało to z obaw służb o bezpieczeństwo szkół i dzieci - mówi Broniarz. 

Natomiast Aleksandra Nowara, rzecznik prasowy ślaskiej policji informuje, że funkcjonariusze nie otrzymali żadnego zgłoszenia o naruszeniu porządku w którejś ze szkół.

- Nie interweniowali ani razu w związku ze strajkiem nauczycieli - zapewnia.

Prezes ZNP dodał także, że miały także miejsce nagonki ze strony władz kuratoryjnych.

- Kilku kuratorów wręcz zażądało list protestujących do wglądu. W tej chwili w wielu województwach trwa kontrola przeprowadzana przez organ nadzoru pedagogicznego w zakresie przebiegu strajku, realizacji postanowień wynikający z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych i sprawdzających, jak szkoły są do tego przygotowane i jak zabezpieczone jest bezpieczeństwo dzieci w protestujących placówkach - dodał.

Według Broniarza również wielu samorządowców "szkalowało nauczycieli grożąc im - za udział w proteście - odebraniem dodatku wiejskiego".

- Byli też dyrektorzy, którzy żądali od nauczycieli deklaracji, że nie wezmą udziału w proteście - powiedział.

Broniarz mówił też, że polska szkoła jest doceniana na arenie międzynarodowej, a ministerstwo edukacji wprowadzanymi zmianami niszczy te osiągnięcia. Zwrócił uwagę, że szefowa MEN Anna Zalewska w dzień strajku przebywa w Edynburgu, gdzie bierze udział w szczycie nauczycieli - International Summit on the Teaching Profession.

 - Szkoda, że wybrała Edynburg, aniżeli Warszawę – stwierdził.

Dodał, że w szczycie uczestniczą reprezentanci kilkunastu państw, które w badaniach PISA uzyskały najlepszy wynik. - Jest pewien dysonans, że minister edukacji narodowej pojechała jako reprezentant kraju, który ma takie wyniki w efekcie pracy tysięcy nauczycieli, rodziców, samorządów i uczniów, po to, by przekazać informację, że to, co jest powodem jej udziału w szczycie, niszczy i dewastuje - powiedział.

Czytaj więcej