Czytasz: Innowatorzy i przedsiębiorcy spotkają się podczas Nowego Przemysłu Expo

Innowatorzy i przedsiębiorcy spotkają się podczas Nowego Przemysłu Expo

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Carlos Moedas, komisarz ds. badań, nauki i innowacji Komisji Europejskiej.

Pierwszy na świecie tak zaawansowany system ratowniczej łączności bezprzewodowej, szkolenia z wirtualnej rzeczywistości, inteligentny kosz sortujący odpady – to wybrane innowacje, które zaprezentowane zostaną podczas Nowego Przemysłu Expo. Wydarzenie z udziałem Carlosa Moedasa, komisarza ds. badań, nauki i innowacji Komisji Europejskiej, odbędzie się w dniach 26-28 września br., w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

W specjalnej strefie wystawienniczej New-Tech Zone twórcy dziesięciu innowacyjnych rozwiązań dla Przemysłu 4.0 zaprezentują swoje dokonania w obszarze: automatyki i robotyki, energii, IoT, sztucznej oraz wirtualnej inteligencji.

— New-Tech Zone to prezentacja najnowszych trendów technologicznych i gotowych rozwiązań dla przemysłu, które spowodować mogą rewolucyjne zmiany w procesie produkcji i zarządzania jakością. Czerpiąc z potencjału, jakie dla wielu sektorów przemysłu niosą ze sobą innowacje, stworzyliśmy miejsce spotkań, wymiany wiedzy oraz inspiracji pomiędzy twórcami i przedstawicielami dojrzałego biznesu — mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizator Nowego Przemysłu Expo.

W strefie New-Tech Zone zaprezentują się laureaci konkursu na najlepsze, innowacyjne produkty lub usługi:

Bin-e to inteligentny kosz, który całkowicie wyręcza użytkownika z sortowania odpadów. Łączy w sobie szeroki zakres funkcji, jak automatyczna segregacja i kompresja, mierzenie poziomu wypełnienia, przetwarzanie danych oraz rozwiązania z zakresu IoT. Identyfikuje rodzaj odpadu za pomocą autorskiego systemu rozpoznawania obrazu i umieszcza je w odpowiednim pojemniku, dodatkowo dzięki programowaniu opartym na algorytmach uczenia maszynowego, stale uczy się parametrów dotyczących wrzucanych przedmiotów. Urządzenie ma na celu wznieść wskaźnik recyklingu poprzez usprawnienie go na wielu poziomach, począwszy od użytkownika, aż po przedsiębiorstwa, zarządzających gospodarką odpadami.

2 RHP jest twórcą projektu RESYS, innowacyjnego w skali światowej systemu ratowniczej łączności bezprzewodowej (full duplex) oraz opcjonalnie przewodowej, przeznaczonym do pracy w podziemnych zakładach górniczych, w tym w zakładach zagrożonych wybuchem metanu oraz pyłu węglowego. System RESYS służy przede wszystkim do głosowej, bezprzewodowej komunikacji pomiędzy kierownikiem akcji ratowniczej na dole wyposażonym w Bazę M1, a zastępami ratowników górniczych, których członkowie są wyposażeni w Osobiste Komunikatory PC1 oraz do bezprzewodowej łączności pomiędzy ratownikami w ramach zastępu.

Elastic Cloud Solutions to aplikacja biznesowa Elastic Workplace, umożliwiająca wzrost efektywności pracy w sektorze przemysłu, poprzez lepszą komunikację, dostęp do wiedzy i transformacji cyfrowej miejsca pracy. Dzięki przejrzystemu, intuicyjnemu i atrakcyjnemu wizualnie interface’owi pracownicy mogą się nie tylko efektywnie komunikować, ale także sprawnie realizować inne zadania pracownicze, wykorzystując m.in. narzędzie do rezerwacji zasobów firmowych, zadań, projektowania elektronicznych formularzy i procesów biznesowych. Rozwiązania są w pełni mobile, dostępne dla pracowników, z każdego miejsca, o każdym czasie i z każdego urządzenia.

AR4vision to aplikacja na okulary rozszerzonej rzeczywistości, która umożliwia komunikację audio i video dwóch osób znajdujących się w różnych lokalizacjach dając im jednocześnie narzędzia do zdalnej współpracy. Aplikacja wspiera procesy dzielenia się wiedzą oraz szkolenia pracowników na odległość, prowadząc pracownika przez procedury w celu szybszej realizacji działań.

Menzura to platforma, która łączy firmy z branży automotive w jednolity organizm. Firmy będące częścią iIndustry komunikują się ze sobą za pomocą platformy oferowanej w formie Platform as
a Service(PaaS). Oferuje ona możliwość stworzenia bazy swoich produktów, które następnie są wykorzystywane przez szereg aplikacji mobilnych podczas procesów produkcji, kontroli jakości oraz magazynowania. Dzięki intuicyjnej aplikacji mobilnej, kontrola jakości staje się niezwykle prosta, prowadząc kontrolera przez szereg pomiarów wybranych charakterystyk, dodatkowo wizualizuje miejsce aktualnego pomiaru.

Giant Lazer jest polskim start-upem specjalizującym się w wykorzystaniu VR i AR w przemyśle. Pomaga firmom i organizacjom przejść czwartą rewolucję przemysłową wyposażając je w potrzebne narzędzia obsługiwane bez użycia rąk, wirtualne programy treningowe i symulacyjne. Giant Lazer przygotowała pierwszą w Polsce platformę VR/AR dla przemysłu Industry XR. Innowacyjność technologiczna projektu polega na tym, że firmy będą mogły tworzyć szkolenia i scenariusze VR/AR bez wiedzy programistycznej. Zastosowanie sprawdzi się w większości zakładów przemysłowych od firm produkcyjnych, montażowni, firm budowlanych po firmy automotive czy logistyczne.

1000 realities buduje szkolenia dla pracowników przemysłu ciężkiego w wirtualnej rzeczywistości oraz implementuje technologię rozszerzonej rzeczywistości celem wsparcia inżynierów w ich codziennej pracy. Szkolenie w VR jest zdecydowanie bardziej efektywne niż szkolenia w tradycyjnych formach. Dzięki wirtualnym symulacjom można zdecydowanie lepiej przygotować pracownika do jego obowiązków, nauczyć wykonywania konkretnych czynności lub reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Spectral Games to system wsparcia prac produkcyjnych, montażowych i serwisowych stworzony w technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR), który w intuicyjny i prosty sposób przeprowadza pracownika krok po kroku przez odpowiednie procedury techniczne. Dzięki obrazowi z gogli rozszerzonej rzeczywistości, ekspert widzi dokładnie to samo co pracownik na miejscu naprawy i może wspierać jego pracę na żywo.

Boneffice System to połączenie najlepszych praktyk z zakresu energetyki, matematyki oraz IT, co wpisuje się w trendy digitalizacji, AI w energetyce. Boneffice zajmuje się najważniejszymi wyzwaniami przed którymi stoi dzisiejsza energetyka systemowa, czyli: redukcja emisji gazów, optymalizacja sprawności, zwiększenie dyspozycyjności jednostek wytwórczych, czy maksymalizacja wykorzystania zasobów technologicznych i ludzkich. System ETA powstał jako innowacyjny produkt dedykowany elektrowniom węglowym, z koncepcji szeroko pojętej optymalizacji pracy bloku w czasie rzeczywistym (lub bliskim rzeczywistemu). W tym celu opracowaliśmy platformę, która w swoim działaniu opiera sią na gromadzeniu danych pomiarowych z systemów automatyki elektrowni, które następnie są poddawane serii obliczeń i analiz. Wyniki są następnie prezentowane w przejrzysty sposób personelowi np. w postaci raportów czy instrukcji do wykonania celem zwiększenia sprawności pracy jednostki wytwórczej.

PQS to innowacyjne urządzenie E- Power dedykowane firmom przemysłowym zużywającym energię elektryczną powyżej 2 GWh oraz powyżej 300 kW mocy umownej. Urządzenie zapewnia oszczędność energii od 4 do 10 proc. w zależności od rodzaju stosowanych urządzeń.

W ramach Nowego Przemysłu Expo (26-28 września br.) odbędą się sesje poświęcone zastosowaniom nowych cyfrowych technologii w tak różnych dziedzinach jak: transport i motoryzacja, hutnictwo  i chemia, energetyka i przemysł wydobywczy, ale także medycyna, czy gospodarka odpadami. Szerszy kontekst dla Przemysłu 4.0 stworzą debaty o rynku pracy specjalistów, edukacji inżynierskiej i ekspansji zagranicznej polskich firm.

Agenda wydarzenia obejmuje kilkadziesiąt sesji i warsztatów, prezentacje, warsztaty oraz imprezy towarzyszące np. organizowany od 15 lat, dotychczas w Warszawie, energetyczny Kongres Nowego Przemysłu, mającą kilkunastoletnią tradycję konferencję górniczą oraz Europejskie Forum Technologiczne.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Carlos Moedas, komisarz ds. badań, nauki i innowacji Komisji Europejskiej. Obecność na Nowym Przemyśle Expo potwierdzili także m.in Charles Bark, założyciel, prezes Hinounou Intelligent Robot Shanghai; Jerzy Buzek, przewodniczący Komitetu Przemysłu, Badań i Energii Parlamentu Europejskiego; Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju; Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen; Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego; Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej; Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii; Frédéric Faroche, prezes, dyrektor generalny Grupa Veolia w Polsce; Krzysztof Figat, prezes Polimex-Mostostal; Jarosław Gowin, wiceprezes rady ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego; Tomasz Haiduk, członek zarządu, dyrektor branż przemysłowych Siemens; Andrzej Korpak, dyrektor Opel Manufacturing Poland; Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii; Jowita Michalska, prezes Fundacji Digital University; Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej; Rafał Orawski, prezes zarządu BPSC; Ryszard Pregiel, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii; Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej; Janusz Steinhoff, wicepremier, minister gospodarki w latach 1997-2001; Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej; Łukasz Szumowski, minister zdrowia; Grzegorz Tobiszowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Do udziału w Nowym Przemyśle Expo niezbędna jest rejestracja – zgłoszenia przyjmowane są przez stronę: www.npexpo.pl