Czytasz: Industriada w rytmie maszyn

Industriada w rytmie maszyn

Wprawdzie organizatorzy nie zdradzili jeszcze jak będzie wyglądać Industriada 2017, ale uchylili rąbka tajemnicy. Wiemy co i gdzie będzie się dziać podczas “Rozruchu maszyn”, a także gdzie zacznie się i zakończy święto Szlaku Zabytków Techniki.

Jeden dzień, 28 miast, 47 obiektów, ponad 400 wydarzeń, kilka tysięcy zaangażowanych w akcję osób. Industriada, czyli coroczne święto-urodziny Szlaku Zabytków Techniki, to marka sama w sobie. Już nie trzeba tłumaczyć czym jest  to wydarzenie, tylko jakie atrakcje czekają na uczestników kolejnej edycji.

Tematem przewodnim tegorocznej, ósmej edycji wydarzenia, jest “rytm maszyn”. Data imprezy to 10 czerwca, choć świętować zaczniemy dzień wcześniej tzw. “rozruchem maszyn”.

9 czerwca: Rozruch maszyn - Sprawdź program!

Wprawdzie na oficjalny rozkład jazdy tegorocznej Industriady trzeba poczekać jeszcze 8 dni, to już wiemy gdzie rozpocznie się i zakończy. Start zaplanowano przed Szybem Prezydent w Chorzowie, a metę w Nowych Gliwicach na terenach po kopalni węgla kamiennego zamkniętej w 1999 roku. W poniedziałek w jednym z budynków, gdzie mieści się oddział Muzeum w Gliwicach, a konkretnie Oddział Odlewnictwa Artystycznego, odbyła się konferencja zapowiadająca wydarzenie. Organizatorzy, jak jeden mąż zapewniali, że każdy znajdzie coś dla siebie i impreza będzie jeszcze lepsza niż rok wcześniej. Przypomnijmy, pod koniec ubiegłego roku Industriada otrzymała Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla Najlepszego Produktu Turystycznego. Turystyczny "Oskar", bo tak mówi się o tym wyróżnieniu, zaostrza apetety wszystkim - turystom, ale i organizatorom.

Przedstawiciele samorządu Gliwic, Chorzowa i województwa śląskiego, a także instytucje kulturalne wspierające organizację Industriady wzięli udział w konferencji zapowiadającej wydarzenie:

- W ubiegłym roku w organizację festiwalu zaangażowało się 4.000 osób z 500 różnych instytucji, firm i stowarzyszeń, 1.800 z nich to artyści. Z efektów ich pracy skorzystało 90.000 osób, a 93% z nich zadeklarowało, że weźmie udział w kolejnej edycji imprezy. Zachęcam, żeby dołączyć do tej grupy i odwiedzać zabytki techniki. Nie tylko od święta, choć z pewnością na dzień INDUSTRIADY wszyscy szczególnie czekamy - mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Początek industriady 2017 przy Szybie Prezydent w Chorzowie

Oficjalna inauguracja festiwalu odbędzie się przy wieży wyciągowej Szybu Prezydent w Chorzowie. Oprócz warsztatów muzycznych i piątkowej strefy relaksu, ulokowanej wokół wieży, usłyszymy także premierowy koncert multimedialny – INDUstrument. Historia rytmu. To widowisko pod muzycznym kierownictwem Pawła Romańczuka i w scenografii Matyldy Sałajewskiej, opowiada historię złożonej relacji człowieka, przyrody i maszyny. Współtworzą je niezwykłe, specjalnie skonstruowane instrumenty oraz wieża Szybu Prezydent, która ujawni kilka sekretów.

-  Za nami rewitalizacja terenu wokół szybu Prezydent, która pozwoliła odzyskać przestrzeń w centrum miasta. Od kilku lat odbywają się tu imprezy kulturalne, w tym duże wydarzenia plenerowe, takie jak np. Święto Miasta czy INDUSTRIADA. Obecnie staramy się także pozyskać środki na utworzenie pierwszego w Polsce Muzeum Hutnictwa, które chcemy otworzyć na terenie dawnej Huty Królewskiej - uzupełnia Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa ds. technicznych i rozwoju.

 Podczas finału Industriady wystąpi Teatr Tol z Belgii (fot. mat. prasowe):

Spektakularny finał Industiady w Nowych Gliwicach

Świetne aktorstwo, ruch i muzyka. Spektakl Podniebna podróż Teatru Tol z Belgii zakończy tegoroczną Industriadę. Przed spektaklem zaplanowano koncerty Velveteve, Yoachim i Max Bravura. Zobaczymy także pokaz multimedialny.

- Nowe Gliwice to symbol przemysłowego dziedzictwa tego obszaru i jego odnowy. To dowód na to, że Gliwice patrzą w przyszłość, nie zapominając o swojej przeszłości - podkreśla prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. - Przez kilkadziesiąt lat to miejsce tętniło życiem i było przemysłowym sercem miasta. Gdy kopalniany pejzaż znikł, po kilku latach dzięki naszym staraniom i udanej rewitalizacji obszaru zaczęły tu wyrastać siedziby innowacyjnych firm. 

Nowe Gliwice - oddział muzeum i "polska dolina krzemowa":

Szczególowy plan wydarzenia tegorocznej edycji Industriady poznamy na konferencji, która odbędzie się 18 maja w tyskim Browarze Obywatelskim. Wydarzenie będzie także promowane poza województwem śląskim - w Małopolsce podczas Nocy Muzeów i Dni Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej