Czytasz: Inauguracja sezonu w teatrach. Co przygotowały?

Inauguracja sezonu w teatrach. Co przygotowały?

Po wakacyjnej przerwie, śląskie teatry przedstawiają repertuar na sezon 2018/2019.

Pierwsze spektakle pojawią się już 1. września. Teatry w Katowicach przedstawią na swoich deskach spektakle o ścianie biurokracji w reżyserii Artura Barcisia, historyczno-współczesne opowieści o mieszkańcach Chorzowa i komediową “Mrożoną papugę”. W Chorzowie zabrzmi blues, w Zabrzu słodko-gorzki spektakl o problemach małżeńskich, a Gliwice "Miłością w Leningradzie" pokażą, że Rosja to nie państwo, a stan umysłu. Teatr Mały w Tychach w ramach inauguracji sezonu wystawi "Supermenkę" z Jowitą Budnik w roli głównej.  

TEATR ŻELAZNY

“Ściana” - 1.09 

Reżyseria: Artur Barciś
Autor: Sébastien Thiéry
Tłumaczenie: Bartosz Wierzbieta
Muzyka: Bartosz Ebert
Scenografia: Artur Barciś

Występują: Paweł Okraska, Bogumiła Murzyńska, Małgorzata Gadecka, Marta Marzęcka-Wiśniewska, Piotr Wiśniewski

Instytucja. Zniewolenie. Bezduszność urzędników. Tym według reżysera, Artura Barcisia, jest tytułowa “ściana”. Bohaterem jest 45-letni agent nieruchomości. Kiedy pragnie wypłacić pieniądze w banku, pracownicy placówki rozpoczynają dochodzenie, czy aby ich klient nie ma za dużo pieniędzy. Jacek dowiaduje się, że polski bank został wykupiony przez indyjską grupę kapitałową i on sam podlega już nie polskiemu, a indyjskiemu ustawodawstwu. Bohater uczestniczy w serii surrealistycznych, zabawnych i tragikomicznych sytuacji, które prowokują go do skrajnych zachowań, od zobojętnienia, po prawdziwą furię.

TEATR ŚLĄSKI

“Ulice wolności”  - 6.09

Reżyseria: Robert Talarczyk
Autor: Piotr Zaczkowski
Muzyka: Miuosh
Scenografia: Ewa Satalecka

Wyjątkowy spektakl zrealizowany z okazji 150-lecia nadania praw miejskich miastu Chorzów oraz 85-lecia istnienia chorzowskiego Teatru Reduta Śląska. Historyczna narracja miesza się z opowieścią o dzisiejszych mieszkańcach Chorzowa. Przedstawienie przygotowane jest przez Roberta Talarczyka według tekstu Piotra Zaczkowskiego oraz z muzyką Miuosha. Dodatkowo wzbogacony jest o nowoczesne projekcje Ewy Sataleckiej. 

TEATR MIEJSKI W GLIWICACH

“Miłość w Leningradzie” - 6.09

Scenariusz i reżyseria: Łukasz Czuj
Teksty piosenek i muzyka: Sergey Shnurov
Tłumaczenie piosenek: Michał Chludziński
Scenografia i kostiumy: Elżbieta Rokita
Ruch sceniczny: Maciej Cierzniak
Kierownictwo muzyczne: Remigiusz Hadka

Występują: Karolina Olga Burek, Mariusz Kiljan, Łukasz Kucharzewski, Aleksandra Maj, Dominika Majewska, Tomasz Mars, Małgorzata Pauka/ Katarzyna Dworak, Maciej Piasny, Michał Wolny, Mirosława Żak
Zespół muzyczny: Damian Drzymała (perkusja), Remigiusz Hadka (gitary, akordeon, piano), Michał Sosna / Robert Kamalski (saksofon tenorowy i barytonowy), Bartłomiej Stuchlik (kontrabas, bas, piano)

Przedstawienie nawiązuje do bardzo dobrze przyjętego spektaklu „Leningrad”. Na deskach teatru pojawią się znani z tamtego widowiska Mariusz Kiljan i Tomasz Mars. Oprócz tego, wystąpi liczne grono aktorów ze stałego zespołu artystycznego oraz grający na żywo zespół muzyczny pod kierownictwem Remigiusza Hadki. Historia opowiadana jest piosenkami w zaskakujących aranżacjach, które łączą się i budują nową opowieść. Opowieść o tym, że Rosja to nie jest państwo. Rosja to stan umysłu.

TEATR ROZRYWKI W CHORZOWIE

“Szkoła bluesa” - 7.09

Reżyseria: Jarosław Czarnecki
Scenariusz: Paweł Stefan
Scenografia i kostiumy: Magdalena Wiluś

Występują:
Paweł Stefan – wokal, puzon
Dominik Koralewski – gitara, harmonijka, wokal
Michał Karbowski – gitara
Radosław Michalik – instrumenty klawiszowe
Janusz Berezowski/Dariusz Ziółek – gitara basowa
Adam Buczek – perkusja

Muzyczny miraż spektaklu z historią polskiego bluesa w tle. Grupa kolegów zakłada bluesowy band, ale przez niezgodność charakterów, odmienne inspiracje i prozę życia, okazuje się, że zespół zmuszony jest do grania coverów. Spektakl przepełniony jest feelingiem i śląskim duchem. W programie dużo dobrej muzyki i opowieści o największych polskich bluesmanach, takich jak: Dżem, Tadeusz Nalepa, Krzak, Jan „Kyks” Skrzek, Irek Dudek, Cree czy Nocna Zmiana Bluesa.

TEATR MAŁY W TYCHACH

“Supermenka” - 8.09

Autor: Dorota Macieja
Reżyseria: Jerzy Gudejko
Scenografia: Krzysztof Kelm
Kostiumy: Grażyna Gudejko

Opowieść o kilku latach życia współczesnej wykształconej, inteligentnej i pracowitej Polki. Przede wszystkim jednak o rolach, które odgrywa w swoim życiu: jako matka, żona, córka, pracownik i po prostu… człowiek z wszystkimi emocjami. Na deskach teatru rządzić będzie groteska: dramat miesza się tu z komedią, a filozofowanie z banałem. Wszystko to opowiedziane przez Jowitę Budnik, którą można oglądać w przejmujących monologach, zabawnych dialogach i w różnorodnym repertuarze wokalnym.

TEATR NOWY W ZABRZU

“Wysokie napięcie” - 8.09

Reżyseria: Zbigniew Stryj
Scenografia: Grupa Dekoratornia 93
Kostiumy: Justyna Chruślicka
Inspicjent/sufler: Edyta Bicz

Występują: Magdalena Waligórska, Zbigniew Stryj, Mateusz Lisiecki 

Czy awaria instalacji elektrycznej może być przyczyną rozpadu małżeństwa, a wystawa żółwi szansą na... namiętny romans? Ile warta jest rockowa muzyka z czasów młodości w obliczu nadwagi i kłopotów z szefem? Czy młody, przystojny elektromonter może złamać serce statecznej mężatki? “Wysokie napięcie” to komediowy, słodko-gorzki spektakl o namiętnościach, problemach w małżeństwie i trudnych przyzwyczajeniach.

TEATR KOREZ

“Mrożona papuga” - 13.09

Przekład: Marta Klubowicz
Reżyseria: Fred Apke

Występują: Elżbieta Okupska, Marta Klubowicz/Izabella Malik, Mirosław Neinert, Dariusz Stach/Piotr Rybak, Piotr Bułka

Samotna emerytka Helena, niegdyś walcząca o przetrwanie i wychowanie swoich dzieci, dała się wciągnąć w oszustwo. Zakochany w niej sąsiad, który pracuje w ZUS-ie, sfałszował jej dokumenty przez co otrzymała dodatkową rentę dla niewidomych. Bohaterka żyje z wyrzutami sumienia i… musi udawać ślepą. Nawet przed swoimi najbliższymi, którzy wpraszają się do niej na urodziny. Rozwija się komiczna sytuacja, dzięki której wypływają rodzinne tajemnice i eksplodują zardzewiałe, dawno zakopane bomby.