Czytasz: Ilona Kanclerz chce "rewolucyjnych zmian"

Ilona Kanclerz chce "rewolucyjnych zmian"

Kandydatka ŚPR na prezydenta Katowic chce współrządzić razem z mieszkańcami. Co to dokładnie oznacza?

W środę Ilona Kanclerz, Małgorzata Myśliwiec, Marek Nowara, Aleksander Uszok, ale i mniej znani kandydaci w wyborach samorządowych, Barbara Chruścik, Krzysztof Wostal czy Paul Satala przedstawili pomysły Śląskiej Partii Regionalnej na funkcjonowanie Katowic.

- Mieszkańcy dotychczas byli petentami. Myślimy od jutra zupełnie inaczej. W centrum naszej uwagi jest człowiek, poprawa jakości życia i wszystko, co koncentruje się wokół tego zadania. Urzędy to powinny być miejsca, które muszą zapewnić dobrą miejską usługę - mówi Ilona Kanclerz.

Ilona Kanclerz zapowiada, że jej prezydentura to wizja "miasta otwartego szanującego jego bogatą historię", stawiające na edukację, transport i większą samorządność dzielnic. Chce przekształcenia rad jednostek pomocniczych w rady dzielnic z budżetem pozwalającym na "realne działanie", do tego powołania rad społecznych i ścisłej współpracy z organizacjami samorządowymi. Siedzibę powołanego przez Marcina Krupę Centrum Organizacji Pozarządowych nazywa "sutereną". Chce przeniesienia Centrum do budynku Muzeum Śląskiego przy ul. Korfantego.

KATOWICKIE RADY DZIELNIC

Kandydaci ŚPR zapowiadają przywrócenie finansowania rad jednostek pomocniczych uzależniając je od liczby mieszkańców poszczególnych dzielnic. Chcą włączyć radnych dzielnic w procesy decyzyjne i zapewnić im możliwość opiniowania realizowanych inwestycji.  Ilona Kanclerz chce także przekonać do siebie urzędników. To 8-10 tys. osób, którym kandydatka ŚPR na prezydenta obiecuje… podwyżki, możliwość dokształcania i przejrzystą ścieżkę kariery.

TRANSPORT KOLEJOWY I PARKINGI DLA MIESZKAŃCÓW

Aleksander Uszok zapewnia, że Śląska Partia Regionalna stawia na transport publiczny zarówno na szczeblu wojewódzkim, metropolitalnym jak i lokalnym. ŚPR ogłasza odejście od myślenia sektorowego. Transport rowerowy i pieszy ma być elementem wspólnej układanki. Osią transportu ma być... kolej. Radni proponują wybudowanienowych dworców kolejowych w Piotrowicach i Ligocie.  Sama sieć rowerów miejskich ma być gęstsza a chodniki mają w miejsce fazowanej kostki być pokryte płytami 50cmx50cm.

Śląska Partia Regionalna planuje oddać miejsca parkingowe mieszkańcom. Katowiczanie mają mieć preferencyjne stawki za parkowanie. W samych mieście stanąć mają także wielopoziomowe parkingi. Jeden podziemny pod placem Sejmu Śląskiego. Do tego co najmniej dwa naziemne.

MIASTO MUZYKI MA WSPIERAĆ KULTURĘ W DZIELNICACH

Zdaniem Marka Nowary potrzebna jest także zmiana priorytetów w zarządzaniu kulturą. Z większych projektów, to objęcie śródmieścia ochroną konserwatorską. Do tego Ilona Kanclerz zapowiada konieczność wykupienia niektórych kamienic. Jedną z nich ma być budynek przy ul. Warszawskiej, siedziba jednego z banków. 

- Chcemy, żeby najlepsze perełki architektoniczne wróciły do korony, do miasta - mówiła Ilona Kanclerz.

Ilona Kanclerz ma plany nie tylko na jedną kadnecję. W ciągu dekady zmianie ma ulec także wygląd rynku. Za dwa lata może zostać zburzony budynek C4. ŚPR chce przywrócenia osi widokowej, wybudowania katowickiego „Central Parku” oraz ukrycia linii tramwajowej pod rynkiem.

Czytaj więcej