Czytasz: Drożej w święta: ile zapłacimy za świąteczne zakupy?

Drożej w święta: ile zapłacimy za świąteczne zakupy?

Koszyk zakupów bożonarodzeniowych będzie droższy o kilkanaście złotych!

Po raz kolejny przed świętami pytamy ekonomistów, co sądzą na temat tegorocznych cen produktów spożywczych. Jednogłośnie przyznają, że te skoczyły w górę, ale nie na tyle by przeciętny Polak poczuł znaczną różnicę płacąc za świąteczne zakupy.

DROŻYZNA NA ŚWIĘTA? EKONOMIŚCI STUDZĄ EMOCJE

Drożyzna przedświąteczna? - Przesada – mówi prof. Jan Czempas z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

- Masło, owszem, podrożało z 4,30 nawet na 6 zł, ale jak to: "podwyżka"? Miesięcznie wydamy na nie około 8 zł więcej – mówi Czempas. - Podobnie jest z makiem, cukrem czy jajkami – dodaje.

Ekonomista mówi, że przy podwyżkach cen produktów żywnościowych powinniśmy zwrócić również uwagę, ile obecnie wnosi średnia płaca. Czempas szacuje więc, że za świąteczny kosz zakupów zapłacimy około 15 zł więcej niż przed rokiem.

Święta to czas żniw

Specjaliści uczulają, że święta to czas żniw dla sprzedawców, a w tym czasie każdy z nas wydaje więcej, często kupując produkty zupełnie nam niepotrzebne. Czempas przypomina dawną reklamę pewnej marki produkującej okna, której hasło brzmiało: „Kupujcie, sąsiedzi już mają”. - Nie bez przyczyny okres świąteczny w sklepach zaczyna się już w połowie listopada, dlatego podczas zakupów zawsze powinniśmy sobie zadawać pytanie: po co mi to? - podpowiada profesor.

Ekonomiści ostrożność radzą zachować, porywając się także na świąteczne promocje. - Podobnie było z czarnym piątkiem. Wielu ludzi dało się skusić promocją, a potem badania wykazały, że nie były one wcale takie rewelacyjne – mówi Czempas. - Każde jednak wydane przez nas pieniądze napędzają koniunkturę – dodaje.

Czytaj więcej