Czytasz: Ile ważą sztabki złota w skarbcu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego?

Ile ważą sztabki złota w skarbcu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego?

Wieczorne Zwiedzanie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego już w najbliższą sobotę.

Ile kilometrów korytarzy łączy budynek? Ile w Urzędzie znajduje się okien i pomieszczeń? – na te i inne pytania chętnie odpowiedzą przewodnicy, którzy będą czekać na mieszkańców podczas „Wieczornego Zwiedzania Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego”. Odbędzie się ono już w najbliższą sobotę, 24 czerwca, w godzinach od 17.00 do 22.00. Prócz samego zwiedzania na gości czekać będzie dużo atrakcji, m.in. będzie można zobaczyć repliki karabinu typu Mauser K98k, którego używano podczas powstań śląskich, powojenny mundur jednej z organizacji powstańczych, oryginalną mapę z około 1922 roku oraz pokazy tańców, które królowały na parkietach II RP, prezentowane w niezwykłej scenerii dawnej sali balowej. W tym roku akcja odbywa się w 95. rocznicę powrotu części Górnego Śląska do Macierzy.

 - Z jednej strony otwieramy gościnne podwoje Urzędu, który jest perłą polskiej architektury dwudziestolecia międzywojennego i który stanowi jeden z istotnych elementów dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska. Z drugiej zaś chcemy uczcić tak niezwykle ważne historycznie wydarzenie, jakim jest wkroczenie wojsk polskich pod wodzą gen. Stanisława Szeptyckiego do Katowic i powrót części Górnego Śląska do Polski -  mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Polska kawaleria przekroczyła granicę przebiegającą opodal Sosnowca i ruszyła ulicami Katowic w stronę rynku  20 czerwca 1922 roku. Wojska były witane przez tłumy mieszkańców, wśród których był ówczesny wojewoda śląski Józef Rymer. Jak dokładnie wyglądał ten moment, będzie można się przekonać także w najbliższą sobotę, 24 czerwca, w Piekarach Śląskich.

- Wspólnie z miastem organizujemy uroczystości na Kopcu Wyzwolenia, który już od 80 lat jest symbolem oraz miejscem upamiętniającym heroiczną walkę o powrót Śląska do Macierzy – dodaje wojewoda Wieczorek.  

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.30 inscenizacją historyczną z 1922 roku w ramach obchodów 95. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Macierzy. Pół godziny później odprawiona zostanie msza święta polowa z udziałem pocztów sztandarowych, żołnierzy z 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, grup rekonstrukcyjnych oraz chóru i Orkiestry Wojskowej z Bytomia. W samo południe nastąpi część oficjalna wraz z wciągnięciem flagi polskiej na maszt, odśpiewaniem hymnu oraz okolicznościowymi wystąpieniami. Po defiladzie nie zabraknie musztry paradnej Orkiestry Wojskowej z Bytomia oraz Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. O godz. 15.00 na terenie wokół Kopca rozpocznie się piknik militarny z rozmaitymi atrakcjami, które ucieszą całe rodziny. 

O godz. 17.00 z kolei będzie można zwiedzać Urząd Wojewódzki. 

- Historia tego miejsca jest naprawdę fascynująca i potrafi zainteresować każdego z członków rodziny – od tych najmłodszych, do najstarszych – zapewnia Michał Pęczek, pracownik Śląskiego Urzędu, który będzie jednym z przewodników.

Podczas „Wieczornego Zwiedzania Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego“ będzie można zobaczyć również film nt. obiektu czy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce. A dla pasjonatów fotografii przygotowano konkurs.

– Zachęcamy wszystkich, amatorów i profesjonalistów, do fotografowania Urzędu podczas zwiedzania w ramach tzw. photo walk. Najładniejsze zdjęcia wykorzystamy w nowym przewodniku – wyjaśnia Alina Kucharzewska, rzecznik Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.