Silesion.PL

serwis informacyjny

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Ile trzeba zarabiac zeby dostac kredyt hipoteczny

Ile trzeba zarabiac zeby dostac kredyt hipoteczny

Najistotniejszym czynnikiem branym pod uwagę podczas oceny zdolności kredytowej osoby, która chciałaby zaciągnąć kredyt hipoteczny, jest wysokość zarobków. Otrzymanie wsparcia finansowego od banku jest jednak również zależne od wielu innych aspektów, takich jak wysokość miesięcznych zobowiązań potencjalnego kredytobiorcy czy też jego historia kredytowa. Wyjaśniamy, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt na mieszkanie.

Kredyt hipoteczny – co wpływa na zdolność kredytową?

Kredyt hipoteczny to długoterminowy produkt bankowy przeznaczony na zakup nieruchomości – aby go otrzymać, należy spełnić określone przez bank warunki. O ile kredyt gotówkowy może zaciągnąć niemal każda osoba posiadająca stały dochód, to uzyskanie kredytu na mieszkanie jest bardziej skomplikowane. Jest to proces składający się z wielu etapów – od sprawdzenia zdolności kredytowej i wyboru konkretnej oferty finansowej do uruchomienia kredytu może minąć nawet kilka miesięcy.

Możliwość spłaty potencjalnego zadłużenia to najważniejszy czynnik warunkujący otrzymanie kredytu zabezpieczonego hipotecznie. Każdy bank ma swoje wewnętrzne procedury i wymagania dotyczące udzielania tego typu wsparcia finansowego, jednak większość zasad dotyczących oceny zdolności kredytowej jest podobna. Co na nią wpływa? Są to przede wszystkim:

  • wysokość miesięcznych dochodów,
  • forma zatrudnienia (umowa o pracę, umowy cywilnoprawne, samozatrudnienie) i czas jej trwania,
  • miesięcznekoszty utrzymania,
  • liczba osób tworzących gospodarstwo domowe, w tym liczba osób będących na utrzymaniu wnioskodawcy,
  • wysokość innych zobowiązań (np. inne kredyty, alimenty, karty kredytowe),
  • historia kredytowa,
  • a także: wiek, posiadanie dzieci, rodzaj wykonywanego zawodu.

Warto mieć świadomość, że istnieją sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej. Przede wszystkim należy dokładnie przyjrzeć się swoim finansom i możliwie jak najszybciej spłacić wszelkie zobowiązania (np. karty kredytowe, pożyczki, inne długi). Można również zdecydować się na złożenie wniosku kredytowego z współkredytobiorcą.

Kredyt hipoteczny a zarobki

Jak widać, uzyskiwane dochody to jeden z najważniejszych czynników branych pod uwagę podczas oceny zdolności kredytowej, lecz nie jedyny. Odpowiedź na pytanie, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny nie jest zatem oczywista. Oprócz wyżej wymienionych elementów istotna jest również wysokość wkładu własnego, okres kredytowania oraz kwota kredytu – może wynosić maksymalnie 35 lat, najczęściej jest to jednak 20 do 15 lat.

Warto wiedzieć:

Pomocne przy szacowaniu tego, ile trzeba zarabiać, żeby móc zaciągnąć kredyt na mieszkanie jest obliczenie, ile wydajemy na życie i dodanie do tego kosztu kredytu. Zgodnie z rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego wartość ta nie powinna przekraczać 42% dochodów netto (ostrożniejsi eksperci wskazują nawet, że powinno to być 30% dochodu netto). W przypadku osoby zarabiającej 4000 zł maksymalna rata zobowiązania powinna więc wynosić 1680 zł (optymalnie byłoby, gdyby wynosiła ona 1200 zł).

Kredyt na mieszkanie 2022 – ile trzeba zarabiać?

Galopująca inflacja oraz kilkukrotne podwyżki stóp procentowych w stosunkowo krótkim czasie znacząco wpłynęły na koszty kredytów, a co za tym idzie, obniżyły zdolność kredytową Polaków. We wrześniu 2021 roku małżeństwo o łącznym dochodzie 6000 zł netto mogło liczyć na otrzymanie kredytu hipotecznego w wysokości około 550 000 zł, tymczasem w lipcu 2022 roku ich zdolność kredytowa spadła o ponad 60%, do nieco ponad 260 000 zł.

Obecnie szacuje się, że aby otrzymać kredyt hipoteczny w wysokości 500 000 zł na 25 lat, miesięczne zarobki netto gospodarstwa domowego powinny wynosić około 13 000 zł. Ponieważ tak jak wspomniano, na zdolność kredytową składa się wiele czynników, są to wyliczenia orientacyjne i mogą sprawdzić się jedynie w przypadku niektórych rodzin. Aby poznać swoje możliwości w zakresie otrzymania kredytu hipotecznego, należy udać się do banku i porozmawiać z ekspertem finansowym.

artykuł sponsorowany

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024