Silesion.PL

serwis informacyjny

Ile kosztuje bycie kobietą? Wydatki Polek na podstawowe artykuły higieniczne

Czy można policzyć koszt bycia kobietą? Choć aspektów kobiecości jest wiele, to dziś przybliżamy ten jeden podstawowy, który towarzyszy płci pięknej każdego miesiąca. Jakie są średnie jednorazowe wydatki Polek na artykuły związane z miesiączką? Ile kosztuje menstruacja w skali roku oraz całego życia kobiety? O tego typu wyliczenia pokusili się eksperci z aplikacji PanParagon. Oto co o miesiączce mówią… dane z paragonów.  

Aplikacja PanParagon służy m.in. do wyszukiwania promocji oraz przechowywania paragonów.  Setki tysięcy anonimowych danych, jakie każdego miesiąca wpływają do naszego systemu, to cenne źródło informacji na temat trendów zakupowych czy realnej inflacji. W najnowszej analizie przyjrzeliśmy się paragonom z ostatniego roku pod kątem wydatków kobiet na podpaski, tampony, wkładki higieniczne, leki przeciwbólowe, a także majtki i kubeczki menstruacyjne, które w ostatnim czasie zyskują na popularności informuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.  

 Z jakimi wydatkami wiąże się menstruacja? 

 Według danych pozyskanych z paragonów, standardowe opakowanie 20 podpasek w ostatnim roku kosztowało średnio 6 zł i 13 gr. Z kolei, przeciętne wydatki na 32 szt. tamponów to około 12 zł i 98 gr. Okres dla wielu kobiet wiąże się również z koniecznością zakupu leków przeciwbólowych. Średnio jedno opakowanie zawierające 10 szt. tabletek kosztowało około 10 zł i 15 gr.  

 Mówiąc o wydatkach na menstruację warto również wziąć pod uwagę alternatywne artykuły higieniczne, takie jak np. kubeczki menstruacyjne. Za jedną sztukę tego produktu Polki płaciły średnio 42,99 zł. Sporą popularnością w ostatnim czasie cieszą się też majtki menstruacyjne, których średnia cena za sztukę wynosiła ok. 78,53 zł. W przypadku kubeczków, jak i matek menstruacyjnych warto zauważyć, że są to produkty wielokrotnego użytku i podany wyżej koszt to często inwestycja na klika następnych lat.  

 Pomiędzy menstruacjami kobiety często sięgają także po wkładki higieniczne. Dane z paragonów wskazują tutaj średni wydatek na poziomie 6 zł 78 gr za 60 szt. tego rodzaju produktu. 

 Szczegóły znajdują się w poniższej tabeli.

Ile kosztują artykuły higieniczne dla kobiet.
Ile kosztują artykuły higieniczne dla kobiet.

Celem naszej analizy było zbadanie realnych kosztów, które ponoszą kobiety w związku z menstruacją. Choć na pierwszy rzut oka wydatki na jednorazowe środki higieny nie są duże, to w perspektywie roku robi się już spora suma, którą warto wliczyć do budżetu domowego – zauważa Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. – To jednak nie wszystko na co zwróciliśmy uwagę w tym badaniu. Na podstawie średnich kosztów z ostatniego roku oszacowaliśmy, ile kobiety wydają na miesiączkę przez całe swoje życie i jakie rodzaje artykułów higienicznych są najbardziej opłacalne – dodaje. 

Tampony, podpaski, kubeczek czy majtki menstruacyjne – co się bardziej opłaca?  

Jak pokazują wyliczenia ekspertów, największy koszt miesiączki jest wtedy, kiedy kobieta stosuje tampony. W trakcie całego swojego życia, czyli przez szacunkowe 40 lat na taki sposób zabezpieczenia przed krwawieniem płeć piękna wyda ponad 6 230 zł. W obliczeniach uwzględniliśmy wymianę co 4 godziny oraz miesiączkę trwającą 5 dni.  

Co, ciekawe na drugim miejscu pod względem najwyższych kosztów uplasowały się… wielorazowe majtki menstruacyjne. Dlaczego? Na jedną miesiączkę trzeba zaopatrzyć się w minimum 3 sztuki, koszt jednej to średnio 78 zł, a ich zakup trzeba powtarzać co około 3 lata. W porównaniu z innymi rozwiązaniami, produkt ten wydaje się stosunkowo drogi i przez 40 lat przy obecnych cenach koszt wynosi około 3 139 zł.  

Stosując podpaski (4 szt. dziennie przez 5 dni) kobiety w ciągu całego życia wydadzą ponad 2942 zł, co jest znacznie tańsze niż w przypadku tamponów czy majtek menstruacyjnych. Jednak najbardziej korzystną cenowo opcją okazały się kubeczki menstruacyjne. Według danych z paragonów koszt jednego to około 42,99 zł, a wymiana na nowy następuje co około 5 lat (lub dłużej). Przy założeniu, że kobieta kupuje jeden kubeczek raz na 5 lat w ciągu całego swojego życia wyda na menstruację zaledwie 345,60 zł.  

Szczegóły znajdują się na poniższej grafice.

Ile kosztuje menstruacja - podział na poszczególne artykuły higieniczne.
Ile kosztuje menstruacja – podział na poszczególne artykuły higieniczne.

Należy pamiętać, że nasze wyliczenia mają charakter szacunkowy. W badaniu uwzględnialiśmy sztywne założenia takie jak średnia długość miesiączki czy częstotliwość wymiany produktów na nowe. Ogólne wyniki pokazały jednak, że całkowity koszt miesiączki w ciągu całego życia kobiety może być nawet 18-krotnie niższy przy stosowaniu produktów wielokrotnego użytku. To dość znacząca różnica – zauważa Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024