Czytasz: Ile kosztują polisy OC w Katowicach

Ile kosztują polisy OC w Katowicach

Wiemy, o ile zdrożało OC. Jako pierwsi porównujemy ceny u różnych ubezpieczycieli.

W styczniu 2017 r. najwięcej za polisy OC płacą kierowcy we Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie - to wynik raportu porównywarki OC/AC mfind.pl, w którym porównano ceny w 18 miastach (w tym wszystkie stolice województw). Pechowy klient w Gdańsku za polisę może przepłacić nawet… 1115 zł!

W Katowicach średnia cena polisy OC wynosi  948 zł.

Kalkulacje przeprowadzono dla tego samego kierowcy u 18 ubezpieczycieli w 18 miastach porównując styczeń 2016 i 2017 r. Silesion jako pierwszy podaje ceny polisy OC u różnych ubezpieczycieli dla Katowic.

Średnio na ubezpieczenie OC zdecydowanie najwięcej wydają kierowcy we Wrocławiu (1230 zł), Gdańsku (1203 zł) oraz Warszawie (1147 zł). Z kolei najtaniej jest w Rzeszowie (829 zł) oraz Kielcach (875 zł).

Najtańszą ofertę ubezpieczenia OC dla przykładowego kierowcy w Rzeszowie - 650 zł oferowała Warta. Najwięcej klient zapłaciłby z kolei w Gdańsku w Uniqa - 1854 zł. Warto zwrócić uwagę na to, że różnica między najtańszą i najdroższą ofertą w Gdańsku to aż 1115 zł!

W porównaniu do 2016 r. we wszystkich miastach wojewódzkich ceny OC wzrosły o ponad 50%. W największym stopniu podwyżki dotknęły Lublin (64%) oraz Bydgoszcz (63%).

W Katowicach polisa OC zdrożała o 53 procent!

- Różnice w cenach OC między miastami wynikają przede wszystkim z prowadzonych przez ubezpieczycieli statystyk wypadkowych, na podstawie których towarzystwa oceniają ryzyko. Im większe prawdopodobieństwo kolizji, tym wyższe składki OC - wyjaśnia Bartosz Salwiński, współzałożyciel kalkulatora OC/AC mfind.

- Należy również pamiętać, że ubezpieczyciele często dążą do tego, by mieć w swoim portfelu określony typ kierowców. I to im proponują najniższe składki. Dlatego w jednym mieście ceny OC poszczególnych towarzystw różnią się w tak dużym stopniu - dodaje Salwiński.

 Od stycznia 2016 r. do początku 2017 r. ceny OC w Polsce wzrosły średnio aż o 55%. Ogromnymi podwyżkami ubezpieczyciele odbijają sobie lata strat w segmencie OC. Inne przyczyny wzrostu cen to rosnące kwoty świadczeń za szkody osobowe, zakończenie “wojny cenowej”, rosnąca liczba wypadków, wyrównywanie składek do poziomu innych krajów Unii Europejskiej oraz tzw. podatek bankowy.

 

Czytaj więcej