Czytasz: Ile dać pieniędzy na kolędę księdzu? [KOLĘDA 2018: CENY]

Ile dać pieniędzy na kolędę księdzu? [KOLĘDA 2018: CENY]

Nie wiesz, ile wypada dać do koperty księdzu na kolędzie? Jakie są popularne kwoty na kolędę 2018? Podpowiadamy.

ILE DAĆ NA KOLĘDĘ 2018 księdzu? 

 1. Ile dać na kolędę księdzu?
 2. Ile dać ministrantom na kolędzie?
 3. Czy w ogóle trzeba dawać pieniądze księdzu na kolędę?

To ważne pytania. W wielu parafiach kolęda 2018 zaczęła się już pod koniec listopada. Księża spieszą się z odwiedzaniem wiernych po kolędzie, a oni zastanawiają się co roku nad tym samym - ile dać księdzu na kolędzie?

Zwyczaj dawania pieniędzy na kolędzie jest zakorzeniony w polskiej tradycji bardzo mocno. Dawniej księdzu dawano jajka, mleko czy swojska kiełbasę. Z czasem to się jednak zmieniło. Być może z troski o kręgosłup księży. Wszak pieniądze księdzu po kolędzie łatwiej nosić.

Ile dać w kopercie na kolędzie?

Przyjęło się, że księdzu na kolędzie pieniędzy nie daje się oficjalnie, do ręki. Zamiast tego pieniądze wkłada się do koperty i daje księdzu. Parafianie niechętnie mówią o kwotach, dlatego nikt nie wie do końca, jaka kwota będzie odpowiednia.

- Nie wiedziałam, ile dać księdzu pieniędzy na kolędę. Do koperty włożyłam 50 zł. Mam nadzieję, że to wystarczy - mówi pani Danuta z Zawiercia.

Wierni różnie płacą księdzu za kolędę. Zależnie od przekonań, wielkości parafii czy miejscowości, w której się znajduje. Popularne kwoty to:

 • 100 zł
 • 20 zł
 • 10 zł
 • 50 zł
 • 200 zł

Czy za kolędę trzeba płacić?

Jedni pieniądze w kopercie przekazują bez słowa, inni wspominają, że to “na parafię”. Ile z tych pieniędzy faktycznie idzie na utrzymanie kościoła? Tej kwoty pewnie nigdy nie poznamy. W każdej parafii księża mają inne zwyczaje i innymi wartościami się kierują.

Nie ma obowiązku dawania pieniędzy księdzu na kolędzie, ale w wielu miejscowościach, szczególnie tych mniejszych, wierni obawiają się, że ksiądz wywoła ich z ambony jako jedynych, którzy nie dali pieniędzy na kolędzie. To mało prawdopodobny scenariusz, ale ryzyko wstydu jest zbyt ciążące.

Ile dać ministrantom na kolędzie?

Księdzu na kolędzie zazwyczaj towarzyszy dwóch-trzech chłopków. Zadaniem ministrantów jest pukanie do drzwi i zapowiadanie kolędy. Dzięki temu ksiądz nie musi naciskać na każdy dzwonek i czekać, czy zostanie wpuszczony. Ile płacić ministrantom za kolędę? Kiedyś dawno słodycze albo owoce. Dzisiaj popularne stawki dla ministrantów na kolędzie:

 • 10 zł
 • 2 zł
 • 5 zł
 • 20 zł

Czy ministranci dostają pieniądze za kolędę?

Choć pojawiają się parafie, w których ministranci oficjalnie dostają część pieniędzy z kolędy, takie sytuacje są raczej sporadyczne. Chłopcy za kilkugodzinne wyprawy z księdzem zazwyczaj nie dostają pieniędzy innych niż te, które dostają bezpośrednio od wiernych.

Ile dajecie pieniędzy księdzu na kolędzie? Piszcie w komentarzach

Czytaj więcej