Czytasz: IKEA wycofuje komody Malm ze sprzedaży

IKEA wycofuje komody Malm ze sprzedaży

Komody Malm sieci IKEA przyczyniły się do śmierci ośmiorga dzieci.

Komody Malm sieci IKEA przyczyniły się do śmierci ośmiorga dzieci. Szwedzka sieć wycofuje 29 mln komód Malm. Oświadczenie dotyczy Stanów Zjednoczonych, ale model jest dostępny również w polskich sklepach sieci IKEA.

Wypadki z komodą Malm. IKEA apeluje o przykręcanie

IKEA apelowała o zwrot komód Malm już w 2016 roku, jednak bez większych efektów (milion komód Malm zwrócono do sklepów). Do wypadków z komodą Malm dochodziło, gdy ta przewracała się. Producent apeluje o przykręcanie mebla do ściany. "Rozwiązaniem gwarantującym bezpieczeństwo jest odpowiednie przymocowanie mebli do ściany. Z tego względu od wielu lat podejmujemy działania mające na celu zwiększenie świadomości konsumentów na temat ryzyka przewrócenia się mebli i konieczności przymocowania ich do ścian." - czytamy w oświadczeniu sieci IKEA.

Ostatni wypadek z komodą Malm miał miejsce w maju tego roku, przygniecione nią dziecko zmarło. Przypadków śmierci było jednak w Ameryce Północnej już osiem, każde dotyczyło dziecka.

Co z komodami Malm IKEA w Polsce?

W przypadku oddania komody Malm w USA, firma gwarantuje zwrot kwoty, za jaką towar został kupiony. A w Polsce? Z naszego rynku komoda Malm nie została wycofana, co ma miejsce ze względu na panujące tu, inne niż amerykańskie i kanadyjskie, standardy bezpieczeństwa. Gwarancją bezpieczeństwa ma być jednak odpowiednie przymocowanie mebla do ściany, i, jak tłumaczy IKEA - odpowiedzialność za postępowanie zgodne z instrukcją leży po stronie klienta i użytkownika komody Malm.

Oświadczenie IKEA ws. komody Malm:

"IKEA USA i Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich USA (US Consumer Product Safety Commission) ponownie przypominają o trwającym wycofywaniu ze sprzedaży niektórych komód w Stanach Zjednoczonych.

Kwestie zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania produktów i wypadki związane z przewróceniem się mebli w domu są poważnym wyzwaniem dla całej branży wyposażenia wnętrz. Rozwiązaniem gwarantującym bezpieczeństwo jest odpowiednie przymocowanie mebli do ściany. Z tego względu od wielu lat podejmujemy działania mające na celu zwiększenie świadomości konsumentów na temat ryzyka przewrócenia się mebli i konieczności przymocowania ich do ścian. Informacje na ten temat są dostępne na naszej stronie internetowej i miejscach sprzedaży. Jesteśmy przekonani, że możemy podnieść świadomość w tej dziedzinie i stworzyć kulturę, w której przymocowywanie mebli do ściany jest tak naturalne, jak zapinanie pasa bezpieczeństwa.

W Polsce, jak i na całym świecie, IKEA już od kilku dekad wprowadza zabezpieczenia mebli – elementy służące do przymocowania komody do ściany. Przymocowanie do ściany jest integralną częścią instrukcji montażu, a zestawy mocowań zabezpieczających znajdują się w paczce każdego mebla IKEA, którego wysokość wynosi 75 cm i więcej (w przypadku mebli dziecięcych jest to 60 cm i więcej). Jeśli nie jest możliwe przymocowanie mebla do ściany, konsumenci powinni wybrać inne rozwiązanie do przechowywania.
Udostępnij

 
Teresa Teleżyńska

Specjalistka ds. komunikacji korporacyjnej

IKEA Retail".

Czytaj więcej