Czytasz: Ikea kończy z prostotą i minimalizmem?

Ikea kończy z prostotą i minimalizmem?

Przepych zamiast minimalizmu i granat zamiast bieli. Ikea odchodzi od skandynawskiego stylu, do którego przyzwyczajała nas przez lata?

Przyzwyczailiśmy się już, że w sierpniu do kolekcji Ikea dołączają nowości. Pojawia się też nowy katalog. W naszym kraju dostępny będzie od 21 sierpnia w wersji on-line i pdf. Pojawi się w ponad 50 krajach na świecie, a jego nakład przebije 200 tys. egzemplarzy. Już wiemy, co się w nim znajdzie. Będziecie zaskoczeni.

Mocne kolory, welurowe tkaniny i złoto

Kwiaty, tropikalne rośliny, egzotyczne ptaki. Przeglądając nowy katalog Ikea 2018 można odnieść wrażenie, że wchodzi się w głąb puszczy amazońskiej. Dominują mocne i ciemne kolory, granat, burgund, róż, oberżyna i butelkowa zieleń. Są też pudrowe róże, welurowe tkaniny i dużo złotych dodatków. Jest elegancko i artystycznie. Na ozdobach dominują wzory i wielobarwne elementy. Mroczna, ciemna i tajemnicza ta nowa kolekcja. Mniej jest wzorów, do których Ikea przyzwyczajała nas przez lata.

- Ikea zawsze była uniwersalna, przezroczysta i wielokrotnego użytku. Wydaje mi się, że unikalność stawiano na drugim miejscu. A tu dostajemy stylistykę noir, wysmakowaną, artystyczną. W stylu obrazów Caravaggio – mówi Ewa Kucharska, projektantka i ilustratorka.

- To jest rewolucja i ciekawe posunięcie. Nie wiem tylko, czy to jednostkowy wybryk, czy od tej pory będą konsekwentnie szli w tę stylistykę – dodaje.

Styl skandynawski odchodzi do lamusa?

Przypominają się od razu sztandarowe projekty Ikea, czyli jasne i słoneczne wnętrza, białe proste dodatki. Polacy pokochali ten skandynawski styl. Co ciekawe, Polska jest drugim po Chinach największym producentem mebli sprzedawanych w sklepach Ikea na świecie.

Styl skandynawski to pochwała bieli i minimalizmu. Kojarzy się z radością i spokojem. Biel przełamana pastelowymi dodatkami i drewnianymi meblami zainspirowała wielu Polaków do urządzenia mieszkania czy domu.

Czy nowa kolekcja w ciemnych barwach to koniec skandynawskiego stylu Ikea? W końcu szwedzki gigant pokazał w nowym katalogu coś, czego jeszcze nie było. Uspokaja Kucharska:

- Ten nowy styl jest zamknięty i zdefiniowany. To jest trend, ale czy się utrzyma? Stawiam, że chodzi o modę i sezonowość. Meble Ikea zawsze był ponadczasowe, jestem pewna, że wrócą do sklepu.

„Make room for life” to hasło najnowszej kolekcji szwedzkiego przedsiębiorstwa. Oznacza „zrób miejsce na życie” i pełne będzie sprytnych rozwiązań, które pomogą znaleźć więcej miejsca i przestrzeni w domu.

Czytaj więcej