Czytasz: II edycja Górnośląskiej Nagrody Literackiej

II edycja Górnośląskiej Nagrody Literackiej

Rybnik ogłosił II edycję "Juliusza" - pierwszej nagrody literackiej na Górnym Śląsku

Drugą edycję Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz" ogłosił samorząd Rybnika. To pierwsza nagroda literacka na Górnym Śląsku. Wyróżnienie w wysokości 40 tys. zł jest przyznawane corocznie za najlepszą książkę napisaną i wydaną po polsku w poprzednim roku.

O ustanowieniu Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz" rybnicki samorząd informował w styczniu 2016 roku wskazując, że chodzi nie tylko o promocję miasta, ale też publikacji i autorów podejmujących tematykę powiązaną z ideami mniejszościowymi, w tym m.in. etnicznymi, związanymi z różnorodną odmiennością

Górnośląska Nagroda Literacka "Juliusz” wzięło swoje imię od Juliusza Rogera, XIX-wiecznego etnologa, zbieracza śląskich pieśni, a także przyrodnika i lekarza.

Obecnie można już wskazywać propozycje do drugiej edycji nagrody. Termin zgłoszeń upływa 23 lutego 2017 r. W pierwszym etapie kapituła wytypuje pięć nominacji do nagrody, ogłaszając je w drugim kwartale roku. W drugim etapie konkursu spośród nominowanych wybrany zostanie laureat.

Zgodnie z regulaminem konkursu publikacje kandydujące do "Juliusza" mogą zgłaszać wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, a także wydawnictwa, osoby reprezentujące instytucje kultury oraz media o charakterze literackim i członkowie Kapituły. Data pierwszego wydania zgłaszanej książki musi mieścić się między 1 stycznia a 31 grudnia 2016 r.

W skład kapituły, której kadencja trwa trzy lata, wchodzą:
dr Kacper Bartczak (tłumacz, poeta, amerykanista z Uniwersytetu Łódzkiego),
dr Joanna Bednarek (tłumaczka zajmująca się także posthumanistycznymi filozofiami, związana z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu),
prof. Zbigniew Kadłubek (eseista, filolog klasyczny, regionalista, komparatysta z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach),
prof. Anna Kałuża (literaturoznawczyni, krytyczka, związana z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach),
dr Jakub Momro (literaturoznawca, filozof, tłumacz z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie),
prof. Arkadiusz Żychliński (filolog, tłumacz, pracownik UAM w Poznaniu),
prof. Alina Świeściak (literaturoznawczyni, krytyczka z Uniwersytetu Śląskiego) 
dr Michał Warchala (zajmuje się socjologią i filozofią religii, pracownik Akademii Pedagogicznej im. KEN w Krakowie).

Laureatem może być tylko jedna książka, za którą przyznana zostaje statuetka "Juliusza" oraz nagroda 40 tys. zł. W przypadku książki autorstwa kilku twórców nagroda dzielona jest w równych częściach.

Pierwszego Juliusza przyznano w październiku 2016 r. podczas 47. Rybnickich Dni Literatury. Otrzymał ją wydany w 2015 r. esej biograficzny o awangardowej artystce, jednej z prekursorek modernizmu, Katarzynie Kobro pt. "Kobro. Skok w przestrzeń" autorstwa Małgorzaty Czyńskiej. Wydana przez Wydawnictwo Czarne książka, to biografia artystki, której burzliwe losy przypadają na okres władzy bolszewickiej.

Do pierwszego konkursu zgłoszono 102 tytuły z całego kraju, w tym dzieła tak poczytnych twórców jak Szczepan Twardoch, Katarzyna Bonda, Anna Janko, Michał Witkowski, Marcin Zagadło, Wojciech Chmielarz czy Ziemowit Szczerek.

Kapituła nominowała do nagrody trzy tytuły: "Kobro. Skok w przestrzeń" Małgorzaty Czyńskiej, "Historię kina polskiego" Dariusza Foksa i "O pochodzeniu łajdaków" Tomasza Wiśniewskiego.

Rozstrzygnięcie pierwszej edycji "Juliusza" zwieńczyło 47. Rybnickie Dni Literatury, na które złożyły się m.in. spektakle, spotkania autorskie i wystawy. To jedna z najstarszych tego typu imprez w Polsce. W ub. roku Dni odbyły się w odświeżonej formule - ich głównym tematem był szeroko rozumiany wątek kobiecy w literaturze.


źródło: PAP

Czytaj więcej