Czytasz: Idziemy jedną z najpiękniejszych tras Beskidów

Idziemy jedną z najpiękniejszych tras Beskidów

Piękne widoki przyciągają w tę część Beskidów. W Paśmie Pewelskim znajdziemy też ciszę i spokój.

To trasa dla tych, którzy kochają góry, ale nie lubią się męczyć. Nie ma tu wprawdzie wyciągu krzesełkowego, ani kolejki szynowej. Trzeba wejść o własnych siłach. Ale jeśli osiągniemy pułap 700-metrów, będziemy zachwyceni. I potem pójdzie już z górki. 

Mało znane pasmo górskie

Pasmo Pewelskie łączy Beskid Mały z Makowskim, choć niektórzy zaliczają je do Beskidu Żywieckiego. Jest mało znane i rzadko uczęszczane, idealne dla tych, którzy w górach unikają tłumów. Można przejść całość, czyli 15 km, i nie spotkać nikogo. To pierwsza zaleta tej trasy. Podejście może z początku wystraszyć tych, którzy mają słabszą kondycję. Nie warto się zrażać, bo kiedy dotrzemy na Janikową Grapę (737 m n.p.m.), droga staje się prosta i nie sprawia już większych trudności. Za to widoki są przepiękne, a wędrującym towarzyszy górująca nad pasmem Babia Góra. 

Lasy, które porastały wzgórza, wycięto lata temu i tereny zamieniono na pola uprawne. Gospodarstwa dochodzą do samego szczytu pasma. Dziś, pola stały się łąkami i pastwiskami, część z nich porośnieta jest niewysokim lasem.

Wszystko to sprawia, że wędrówkę umilają piękne widoki.

Z Jeleśni do Ślemienia

Trasa startuje w Jeleśni, na skrzyżowaniu z Mutnem. Żółtym szlakiem wędrujemy przez Janikową Grapę, Garlejów Groń, Zwaliska, Baków, Ubocz i Gachowiznę. Pod szczytem Gachowizny kończy się żółty szlak. Schodzimy niebieskim i mamy do wyboru Huciska, gdzie jest przystanek PKS i PKP albo Ślemień. Warto wybrać drugą opcję. Ze Ślemienia wydostaniemy się busem do Żywca lub Bielska-Białej. Zanim wyruszymy w powrotną drogę, przespacerujmy się po rynku, odwiedźmy Żywiecki Park Etnograficzny, czyli skansen dawnej wsi beskidzkiej i zobaczmy ruiny najstarszego w Beskidach pieca hutniczego.

Cała trasa z Jeleśni do Ślemienia ma 12 km i zajmuje niecałe 4 godziny. Na trasie nie ma schronisk, warto więc mieć ze sobą prowiant i wodę mineralną.

Czytaj więcej