Czytasz: Medytacje na hałdzie w Kostuchnie od soboty [ZDJĘCIA]

Medytacje na hałdzie w Kostuchnie od soboty [ZDJĘCIA]

Otwarcie ogrodu japońskiego.

Gotowy jest projekt miejski Kamili Szejnoch „I Have a Dream”. Na całość składają się Ogród zen na hałdzie oraz Sennik Śląski. Inauguracja już w najbliższą sobotę. Zacznie się od sesji medytacji w Ogrodzie zen (którą poprowadzi mnich Shitsu O) oraz inauguracji samego ogrodu.

W niedzielę 16 września autorzy zapraszają na nietypową promocję Sennika Śląskiego w Centrum Informacji Turystycznej na katowickim Rynku 13. Projekt powstał w ramach programu rezydencyjnego Katowice Street Art AiR 2018 - Katowice Miasto Ogrodów.

Sennik Śląski, czyli?

Hałda, kopalnia, ogród zen, gierkówka, aleja gwiazd, Spodek, węglowe SPA, kluski śląskie, smog, miasto-ogród, palma… To tylko niektóre z ponad 100 haseł, które można znaleźć w „Senniku Śląskim”. Sennik interpretuje symbole senne z uwzględnieniem „archetypów” charakterystycznych dla kultury, natury i historii Śląska.

Do katalogu symboli zebranych w Senniku dołącza w tym roku nowy element krajobrazu: „Ogród zen” na katowickiej hałdzie w Kostuchnie. Ogród zen to najbardziej minimalistyczna odmiana ogrodu japońskiego - krajobraz w miniaturze, kompozycja naturalnych elementów w przestrzeni. Ogrody japońskie cechuje harmonia i prostota, a stałymi elementami są tu woda oraz kamienie. Woda (morze, rzeka) może być przedstawiona za pomocą białego piasku lub żwiru, zaś skały i kamienie to góry.

W doskonałości i harmonii ogrodów japońskich można dopatrywać się odwiecznej tęsknoty człowieka za szczęściem, a nawet rajem utraconym. Klasyczne ogrody zen były tworzone przy świątyniach, miały symbolizować istotę natury oraz pomagać mnichom w codziennej medytacji. Czyż hałda w Kostuchnie nie jest miejscem idealnym do medytacji?

Otwarcie ogrodu japońskiego - program

15 września (przed oficjalnym otwarciem) godz. 16.00:

medytacja w "Ogrodzie zen" (hałda w Kostuchnie)
Prowadzenie: mnich Shitsu O (Artur Moś), uczeń Mistrza Kaisena /Sangha Dogen Zenji /ośrodek Sho Gyo Ji w Katowicach/

Mnich Shitsu O (Artur Moś) praktykę rozpoczął w roku 2008 r. Siedem lat później przyjął od Mistrza Kaisena ordynację mnicha zen, przez rok prowadził ośrodek w Bielsku-Białej a obecnie opiekuje się ośrodkiem w Katowicach.

O godz. 17.00 oficjalne otwarcie "Ogrodu zen" (hałda w Kostuchnie)

16 września godz. 12.00 - 18.00:

Promocja „Sennika Śląskiego” (Centrum Informacji Turystycznej, Rynek 13, Katowice)

Sennik dostępny będzie w Centrum Informacji Turystycznej do 30 września 2018 r. bądź do wyczerpania zapasów.

Sennik do rozdania!

Jeśli chcesz otrzymać Sennik Śląski - wybierz się na hałdę w Kostuchnie, odwiedź Ogród zen i wyślij zdjęcia! Na fotografie (z Tobą i Ogrodem zen) autorzy czekają pod adresem mailowym mateusz.zegan@miasto-ogrodow.eu do 15 października 2018 r.

Sennik będzie można odebrać w Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 13). Ilość egzemplarzy ograniczona.