Czytasz: Hymn Unii Europejskiej wybrzmiał na katowickim rynku

Hymn Unii Europejskiej wybrzmiał na katowickim rynku

Mieszkańcy regionu zebrali się na rynku by odśpiewać „Odę do radości”. 62 lata temu powołano Europejską Wspólnotę Gospodarczą.

25 marca 1957 roku sześć państw Francja, Niemcy, Włochy oraz kraje Beneluksu (Belgia, Holandia, Luksemburg) postanowiło utworzyć Europejską Wspólnotę Gospodarczą. Miała pomóc w dążeniu do utworzenia wspólnego, europejskiego rynku towarów i usług oraz być początkiem drogi ku ujednoliceniu polityki społecznej państw członkowskich. 

W 1993 roku, na mocy Traktatu z Maastricht, Europejska Wspólnota Gospodarcza zmieniła nazwę na Wspólnota Europejska. Od tej pory miała obejmować współpracę także w dziedzinach pozagospodarczych. 

Przed pominikiem harcerzy na katowickim rynku rozwinięto flagę Unii Europejskiej i odśpiewano "Odę do radości". 

- Jesteśmy za tym, żeby Polska pozostała w Unii Europejskiej, żeby Unia była silna. To ważne dla nas Polek i Polaków. To najlepsze, co nas mogło spotkać po 1989 roku - mówiła Natalia Klima-Piotrowska.

Za 63 dni Polacy wybiorą swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Kandydatów przedstawiła już Platforma Obywatelska, PiS oraz Wiosna Roberta Biedronia. Na czele listy Koalicji Europejskiej stanie Jerzy Buzek, liderką list PiS jest Jadwiga Wiśniewska. Robert Biedroń do walki o euromandat wystawił Łukasza Kohuta.

Czytaj więcej