Czytasz: Huragan Ofelia w Polsce? Zmiana pogody zaskoczy wszystkich!

Huragan Ofelia w Polsce? Zmiana pogody zaskoczy wszystkich!

Huragan Ofelia w Polsce przyniesie ogromne zmiany. Już w poniedziałek odczujemy go na własnej skórze.

Polska huragan Ofelia odczuje zupełnie inaczej niż mieszkańcy Wysp Brytyjskich. Początkowo tropikalna burza, teraz huragan Ophelia, ma 1 stopień w skali Saffira-Simpsona. Do nas jednak nie dotrze sama Ofelia, a jej skutki. Zobaczcie sami.

Huragan Ofelia w Polsce. Co przyniesie?

Choć huragan Ofelia w Polsce się nie pojawi, również odczujemy jego skutki. Jednak z zupełnie innego powodu. Huragan Ophelia to niż, który wpłynie na wyż znajdujący się na południe od Polski. Cyrkulacja powietrza sprawi, że wyż zacznie się przemieszczać. Ciepłe powietrze znad Afryki przesunie się w stronę Hiszpanii. Następnie, dzięki huraganowi Ofelia, powędruje w kierunku Niemiec. Stamtąd już tylko kilka godzin będzie dzieliło wyż od pojawienia się nad naszym krajem.

Huragan Ofelia w Polsce: Temperatura

Co to będzie oznaczało w praktyce? Dzięki huraganowi Ofelia w Polsce w poniedziałek w południowo-zachodniej części kraju może być nawet 23 st. C! Meteorolodzy uprzedzają, że tak wysokie temperatury możemy odczuć tylko przez kilka najcieplejszych godzin dnia, ale to i tak wspaniała wiadomość. Ponadto ciepłe masy powietrza, które przywieje do nas huragan Ofelia, sprawią, że temperatura powietrza znacznie wyżej od ziemi, na wysokości 1,5 km, będzie wynosić tyle, co w wakacyjnych miesiącach!

Gdzie uderzy huragan Ofelia?

Huragany mają to do siebie, że ich drogi nie da się dokładnie przewidzieć. Podobnie jest w przypadku Ofelii. Jej trasa jest na bieżąco monitorowana przez meteorologów, którzy starają się przewidzieć kolejny ruch huraganu Ofelia.

Huragan Ofelia: radar pogodowy

Niemniej według aktualnych informacji, huragan Ofelia uderzy najpierw w Irlandię od południowego wybrzeża. Następnie przejdzie przez Wyspy Brytyjskie i, już w łagodniejszej formie, dotrze do Skandynawii.

Skąd wziął się huragan Ofelia?

Początkowo była to burza tropikalna, jakich wiele. Ophelia w środę wieczorem zamieniła się jednak w huragan pierwszego stopnia w skali Saffira-Simpsona. Oznacza to, że wiatr wieje z prędkością od 119 do 153 km/h, a potencjalna fala powodziowa może mierzyć od 1,2 do 1,5 m wysokości.

Dopóki huragan Ofelia będzie określany jako huragan 1 stopnia w skali Saffira-Simpsona, nie powinien powodować większych zniszczeń budynków. Zagrożone są jednak drzewa i mniejsze obiekty. Huragan Ophelia może spowodować mniejsze zniszczenia w zabudowaniach przybrzeżnych i portach.