Czytasz: Huragan Maria pustoszy Wyspy Dziewicze i zbliża się do Portoryko

Huragan Maria pustoszy Wyspy Dziewicze i zbliża się do Portoryko

Władze brytyjskich Wysp Dziewiczych wprowadziły godzinę policyjną.

Aktualizacja:

Huragan Maria o szybkości wiatru 280 km/godz dotarł we wtorek wieczorem, czasu lokalnego, do brytyjskich i amerykańskich Wysp Dziewiczych na Morzu Karaibskim i zbliża się do Portoryko, którego gubernator wezwał ludność do szukania schronienia za wszelką cenę.

Huragan posuwa się mniej więcej tym samym szlakiem, który wcześniej pokonała Irma.

Wcześniej Maria, zaliczona obecnie do najwyższej 5 kategorii w skali Saffira-Simpsona, chociaż nieco słabsza od swej poprzedniczki Irmy, zdewastowała wyspę Dominikę i należącą do Francji Gwadelupę.

Władze brytyjskich Wysp Dziewiczych wprowadziły godzinę policyjną.

- Chociaż Maria nie jest tak silna jak Irma, jesteśmy wyjątkowo narażeni ze względu na już wyrządzone zniszczenia. Wiatr może porywać fragmenty zniszczonych domów i konstrukcji i zamieniać je w niebezpieczne pociski. Mogą też wystąpić powodzie - ostrzegł premier brytyjskich Wysp Dziewiczych Orlando Smith.

Gubernator liczącego 3,5 mln mieszkańców amerykańskiego Portoryko, Rossello Nevares, wezwał ich do przygotowania się na atak żywiołu i szukania schronienia za wszelką cenę. W sklepach wykupywane są artykuły pierwszej potrzeby oraz materiały niezbędne do ochrony budynków. Przygotowano tymczasowe schroniska, które mogą pomieścić ok. 67 tys. osób.

Portoryko wciąż nie przezwyciężyło skutków ataku Irmy. Ponad 50 tys. gospodarstw domowych jest pozbawionych prądu a część dróg jest nieprzejezdnych z powodu lawin ziemnych i powalonych drzew.

Maria ma dotrzeć do Portoryko ok. 8 rano w środę czasu lokalnego (godz. 15 czasu polskiego).

Zagrożone są także wyspy St. Kitts i Nevis (niepodległe), Montserrat (W.Brytania), St. Barthelemy (Francja) i francusko-holenderska wyspa St. Martin/Sint Maarten. Wszystkie spustoszyła wcześniej Irma. (PAP)

Wcześniej pisaliśmy:

Huragan Maria osiągnał najwyższą kategorię w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona i z porywami, których prędkość dochodzi do 260 km na godz. uderzył w Dominikę - podało NHC, Krajowe Centrum ds. Huraganów USA. Oko huraganu przeszło 70 km na północ od Martyniki.

Huragan Irma atakuje Florydę (AKTUALIZACJA)

Huragan Maria na Dominice

Premier Wspólnoty Dominiki, państwa leżącego na wyspie Dominika w grupie wysp Nawietrznych, Roosevelt Skerrit, poinformował w wtorek nad ranem za pośrednictwem mediów społecznościach, że dach jego domu został zerwany, a on sam jest "na łasce huraganu". Później dodał też, że jego dom został zalany, ale jemu samemu nic się nie stało.

Lotnisko i porty na Dominice są zamknięte - podaje BBC.

Irma Wszechmogąca. Relacja katowiczanki z Florydy (VIDEO)

Huragan Maria - alarm na Martynice

Na sąsiedniej wyspie Martynice, która stanowi departament zamorski Francji, ogłoszono alarm najwyższego stopnia, na Gwadelupie, która również należy do Francji, ogłoszono ewakuację.

W poniedziałek wieczorem huragan Maria stał się "ekstremalnie niebezpiecznym" huraganem czwartej kategorii kierującym się obecnie ku Wyspom Nawietrznym, oddzielającym Morze Karaibskie od Oceanu Atlantyckiego. Huragan, przemieszczający się w przybliżeniu po tej samej trasie, którą wcześniej pokonał huragan Irma, ma dotrzeć do wysp tego archipelagu w nocy z poniedziałku na wtorek.

W co uderzy huragan Maria?

Amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC) przewiduje, że huragan Maria najpierw uderzy w Wyspy Nawietrzne, Antiguę i Barbudę i ostrzega, że opady spowodowane przez huragan "mogą spowodować groźne dla życia powodzie i lawiny błotne".

HURRICANE MARIA LIVE

 

Huragan Maria stał się "ekstremalnie niebezpiecznym" huraganem

Zmierzająca znad Atlantyku w kierunku Karaibów burza tropikalna Maria przekształciła się w huragan 4 kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona - poinformowało w poniedziałek BBC, powołując się na amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC).

Huragan Maria stał się "ekstremalnie niebezpiecznym" huraganem czwartej kategorii kierującym się obecnie ku Wyspom Nawietrznym, oddzielającym Morze Karaibskie od Oceanu Atlantyckiego. Huragan, przemieszczający się w przybliżeniu po tej samej trasie, którą wcześniej pokonał huragan Irma, dotrze do wysp tego archipelagu w poniedziałek późnym wieczorem czasu lokalnego.

Amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC) przewiduje, że huragan Maria najpierw uderzy w Wyspy Nawietrzne, Antiguę i Barbudę i ostrzega, że opady spowodowane przez huragan "mogą spowodować groźne dla życia powodzie i lawiny błotne".

NHC przewiduje także, że do środy wieczór na terenie Portoryko a także Brytyjskich Wysp Dziewiczych i Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych poziom opadów osiągnie 51 cm.

Władze Brytyjskich Wysp Dziewiczych obawiają się, że huragan Maria poruszy i rozniesie w perzynę rumowiska oraz gruzy pozostawione po przejściu huraganu Irma, przez co może potencjalnie pochłonąć więcej ofiar śmiertelnych niż huragan Irma.

10 września bieżącego roku huragan Irma (osiągający poziom 4 i 5 kategorii w skali Saffira-Simpsona), który według NHC był jednym z pięciu najpotężniejszych atlantyckich huraganów w ostatnich 80. latach, spowodował śmierć 82 osób w całym regionie (w tym, co najmniej 42 osób w ośmiu kontynentalnych USA) dotkniętym działaniem żywiołu. (PAP)

Czytaj więcej