Czytasz: Irma Wszechmogąca. Relacja katowiczanki z Florydy (VIDEO)

Irma Wszechmogąca. Relacja katowiczanki z Florydy (VIDEO)

Huragan Irma przekształci się w tropikalną burzę. Prezydent Donald Trump ogłosił Florydę rejonem stanu klęski żywiołowej.

Huragan Irma, po dotarciu w poniedziałek do rejonu północnej Florydy i południowej Georgii, przekształci się w tropikalną burzę - takie są najnowsze doniesienia. Prognozę opublikowało Narodowe Centrum ds. Huraganów w Miami (NHC).

- Przewiduje się, że centrum Irmy będzie przesuwać się w poniedziałek rano nad zachodnią Florydą a następnie, w poniedziałek i wtorek nad południowo wschodnimi Stanami Zjednoczonymi - głosi prognoza. 

Irma przejdzie nad stanami Georgia, Alabama i Tennessee.

Huragan Irma na Florydzie - najnowsze zdjęcia:

Szok! Huragan Irma wessał...ocean! (ZDJĘCIA, VIDEO)

Huragan Irma słabnie

Huragan Irma osłabł i został przesunięty z kategorii 2 do 1 w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona; żywioł znajduje się obecnie 40 km na północny wschód od miasta Tampa na Florydzie - podało w poniedziałek amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC).

Maksymalna prędkość wiatru zmniejszyła się do 135 km na godzinę i spodziewane jest dalsze jego osłabienie.

O godz. 2 w nocy czasu lokalnego (godz. 8 w Polsce) Irma znajdowała się około 40 km na południowy wschód od Tampy i przemieszczała na północ, północny zachód z prędkością 24 km/h.

Huragan Irma atakuje Florydę (AKTUALIZACJA)

Prezydent Trump ogłosił na Florydzie stan klęski żywiołowej

Prezydent Donald Trump ogłosił w niedzielę Florydę rejonem stan klęski żywiołowej co umożliwa uruchomienie pomocy ze środków federalnych dla ofiar żywiołu. Trump ogłosił też, że "bardzo szybko" uda się na Florydę.

Pomoc ma być przeznaczona m. in. na zapewnienie tymczasowego zakwaterowania dla osób, których domy zostały zniszczone, lub znacznie uszkodzone a także na finansowanie remontów mniej zniszczonych domów.

W rozmowie z dziennikarzami po powrocie do Białego Domu z Camp David, Trump zauważył, że Amerykanie "mieli trochę szczęścia" bowiem Irma nieco zmieniła swój kurs, omijając centralną cześć Florydy i kierując się w kierunku jej zachodniego wybrzeża.

Prezydent podkreślił, że usunięcie zniszczeń pochłonie "na pewno dużo pieniędzy", ale teraz o tym nie myśli bowiem obecnie najważniejsze jest ratowanie życia. "Mam nadzieję, że na jego (huraganu) drodze nie znajdzie się dużo ludzi. Próbowaliśmy ostrzec wszystkich i większość wyjechała" - dodał.

Na Florydzie są też Ślązacy

Na Florydzie od końca sierpnia przebywa katowiczanka Joanna Bronisławska, znana także jako Asi Mina. Muzyk, pedagog i animatorka kultury, znana chociażby z projektu Muzykodrom na swoim profilu zamieściła filmiki obrazujące działanie "Irmy Wszechmogącej".

- Huragan Irma pokrzyżował nam plany. Dookoła gigantyczne korki więc postanowiliśmy tu zostać. Nie wiemy dokładnie co się wydarzy. Martwimy się o dom w Miami, bo tam spodziewają się najgorszego - relacjonowała 7 września.

Relacja Asi Miny z Florydy:

 

Huragan Irma LIVE STREAMING WEBCAM - Floryda:

Huragan Irma LIVE WEBCAM - Miami: 

Huragan Irma LIVE WEBCAM - Key West:

Huragan Irma LIVE WEBCAM - Miami:

Czytaj więcej