Czytasz: Huczy w dzielnicy. Skąd ten hałas?

Huczy w dzielnicy. Skąd ten hałas?

Większości przypomina odgłos przelatującego samolotu. Trwa jednak dłużej. - Co się dzieje w naszej dzielnicy? - pytają dąbrowianie z Gołonogu.

- Początkowo obwiniałam sąsiadów – przyznaje jedna z mieszkanek dąbrowskiej ulicy Laski. - Myślałam, że już uruchomili maszyny ogrodnicze – doprecyzowuje. Kiedy hałas się jednak przedłużał, a ogródki pozostawały bez zmian, zdała sobie sprawę, że winny jest ktoś inny. Dąbrowianka pokazuje na wysokie kominy za jej domem.

- To była Huta Katowice, stamtąd prawdopodobnie pochodzi to dziwne huczenie – mówi i dodaje: - Czasem aż mi w głowie od tego szumi.

Wszystko przez turbosprężarkę

- Strzał w dziesiątkę – nie ukrywają dąbrowscy urzędnicy. Na stronie internetowej miasta w lakonicznym komunikacie wyjaśniają, że w kwietniu, w zakładzie TAMEH (to elektrociepłownia działająca na terenie ArcelorMittal Poland, czyli byłej Huty Katowice) rozpoczęła się procedura uruchamiania turbosprężarki. - Mieszkańcy muszą się liczyć z niedogodnościami do końca kwietnia – zastrzega dąbrowski magistrat.

Nowa technologia wymaga Hałaśliwego testu 

Komunikat w sprawie niepokojących hałasów wydał też sam ArcelorMittal Poland. „W związku z trwającymi testami nowego bloku tlenowego i koniecznością uruchomienia rezerwowej turbosprężarki, może wystąpić zwiększony poziomu hałasu w dąbrowskim oddziale TAMEH Polska” - czytamy.

Szczegóły zdradza dopiero biuro prasowe spółki. Monika Olech, jego przedstawicielka wyjaśnia, że za hałas odpowiedzialna jest firma ALKAT, zlokalizowana na terenie dąbrowskiego oddziału ArcelorMittal Poland. - Zakład uruchamia nową technologię hutniczą. Wymaga ona używania gazów technicznych. Separacja tych gazów odbywa się w bardzo niskich temperaturach w tzw. blokach tlenowych. Właśnie budowany jest kolejny, nowoczensy blok o wysokiej sprawności – tłumaczy Olech.

Tłumik na instalacji

Monika Olech dodaje, że elektrociepłownia TAMEH spręża powietrze i przesyła kilkaset tysięcy metrów sześciennych na godzinę do ALKAT-u. - Aktualnie prowadzony jest rozruch nowego bloku tlenowego, co wymaga pracy w różnych warunkach obciążenia, różnych ciśnieniach i wolumenach sprężonego powietrza. - Na instalacji zamontowano jednak specjalny tłumik, który minimalizuje hałas – podkreśla Olech. Dodaje, że próby prowadzone są w ciągu dnia, a rozruch nowego bloku powinien trwać do końca kwietnia. 

Czytaj więcej