Czytasz: "Proszę napisać, że to trudna praca"

"Proszę napisać, że to trudna praca"

Nawet 14 godzin na kilkunastocentymetrowych obcasach muszą spędzić hostessy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby obsługiwać taką imprezę? Ile można zarobić?

- Nie każda osoba może zostać hostessą - mówi mi jedna z dziewczyn.

Co trzeba zrobić, aby znaleźć się w centrum jednego z ważniejszych wydarzeń w Polsce? Po pierwsze liczą się znajomości. Trzeba znać kogoś, kto zna kogoś, wtedy zarobek jest najlepszy. Ile? Stawka minimalna to 15 złotych za godzinę pracy. Dniówka to orientacyjnie kwota ponad 200 złotych. Stawki w porównaniu do Warszawy są zdecydowanie niższe, ale i tak się opłaca "postać".

Najwięcej ofert pojawia się na grupach facebookowych. Zainteresowane osoby wrzucają ofertę i czekają na reakcję. Czekać nie trzeba długo. Najwięcej można zarobić z pominięciem agencji, bo ta, wiadomo, że pobiera prowizję. Dlatego, kto ma głowę na karku, da radę się utrzymać z takich zleceń. Najwięcej wśród hostess jest studentek. 

Zobacz zdjęcia hostess obsługujących IX Europejski Kongres Gospodarczy:

Hostessy na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jak tłumaczą hostessy na Europejskim Kongresie Gospodarczym nie chodzi tylko o ładną buzię i przyjemną aparycję. Wymagana jest komunikatywność i znajomość języka angielskiego co najmniej w stopniu podstawowym. Dochodzą jeszcze wymagania, które stawia klient - kwestia ubioru, makijażu, fryzury. Hostessa ma być wizytówką firmy, którą reprezentuje - tłumaczy jedna z dziewczyn - dlatego poza ubraniem musimy się też przygotować merytorycznie do obsługi danego wydarzenia. Musimy wiedzieć czym zajmuje się klient, gdzie jest jego stanowisko.

- Musimy umieć rozmawiać z przeciętnym Kowalskim, jak i z ministrem, prezesem wielkiej firmy - tłumaczy jedna z hostess częstując mnie czekoladką z logiem firmy, dla której pracuje.

Poza tym trzeba się liczyć z fizycznym zmęczeniem. Kilka-kilkanaście godzin na wysokich szpilkach to przecież żadna przyjemność. Dlatego i w tym przypadku sprawdza się powiedzenie, że każda praca męczy. 

Czytaj więcej