Czytasz: Horrendalnie drogie rozmowy. Orange za nie zwraca

Horrendalnie drogie rozmowy. Orange za nie zwraca

Oddzwaniasz w dobrej wierze i...tracisz setki złotych. Po słynnych już „telefonach z Kuby”, sieć Orange zdecydowała anulować klientom naliczone rozmowy.

Zaczynały się od prefiksu +53. Poszkodowani szybko skojarzyli go z kierunkowym na Kubę i stąd wzięła się nazwa „kubańskiego oszustwa”. Mowa o procederze, który - jak przeanalizowała sieć komórkowa Orange - trwał od 28 grudnia 2017 do 4 stycznia 2018. Oszuści losowo wybierali numery do klientów abonamentowych, a ci, którzy na nie później oddzwaniali, tracili krocie. - W taki sposób ofiarą naciągaczy padło kilkadziesiąt tysięcy klientów Orange i nju mobile - szacuje operator.

„Gratulacje! Wygrałeś nagrodę”

To nie jedyna forma komórkowego oszusta. Dość popularnym problemem jest też tzw. usługa Premium Rate. Nie kojarzycie? Na pewno ją znacie. To smsy konkursowe, którymi posługuje się wiele firm. Głównie ezoterycznych. Przykład? Dostajemy wiadomość o ważnej informacji na dziś („koniecznie sprawdź swój horoskop”) lub wygranej w konkursie. By ją odebrać, wystarczy odesłać smsa. Później okazuje się, że nie jednego, bo zabawa dopiero się zaczyna, przy czym każdy sms to koleje wydane złotówki. Regulamin i warunki świadczenia usługi? Mało lub praktycznie niewidoczne dla abonenta.

Natychmiast zablokuj ten numer

Jak odzyskać stracone przez komórkę pieniądze? Zwykle niełatwo. Po pierwsze po rozmowie, która podejrzewamy o oszustwo, należy sprawdzić billingi (będą dowodem w postępowaniu) Gdy okaże się, że naliczono nam horrendalne sumy, sprawę należy zgłosić operatorowi i policji. - Nie należy oddzwaniać na numery, których nie mamy w książce adresowej, a już szczególnie nie na te zagraniczne – radzi Aleksandra Nowara, rzeczniczka prasowa śląskiej policji. Dodaje, że w każdym telefonie istnieje możliwość blokady konkretnego numeru. - Również w ustawieniach konta można zablokować określone połączenia lub usługi – podkreśla rzecznika.

Orange klientom wybaczy

Kubańską afera telefoniczną zajął się jednak sam Orange. Na swojej stronie internetowej poinformował klientom, że...nie naliczy im opłat za telefony zwrotne wykonane na numery oszustów. „ Dotyczy to klientów wszystkich usług abonamentowych, na kartę, ofert biznesowych, a także klientów nju mobile” - podkreślają w swoim komunikacje przedstawiciele sieci komórkowej.

Sprawdź, jak w kilku prostych krokach ustrzec się przed komórkowymi oszustami:

1. Zablokuj nieznane numery w swojej komórce lub koncie u operatora (zaloguj się do niego przez internet lub o pomoc poproś w biurze klienta).

2. Ustaw limit kwotowy na tego typu usługi (polecane głównie przy konkursach sms-owych). Skutek? Po przekroczeniu ustalonej kwoty, system nas o tym powiadomi.

3. Sprytny chwyt? Zarejestruj swoje dziecko jako użytkownika telefonu. To rozwiązanie umożliwia nie tylko zarządzanie swoimi usługami, ale też w wieku przypadkach wyklucza niepełnoletniego klienta do korzystania z nich.

Czytaj więcej