Czytasz: Hormony? To właśnie miłość?

Hormony? To właśnie miłość?

Skąd się biorą motyle w brzuchu. W walentynki wyjaśniamy, czym jest miłość.

Podwyższony poziom fenyloetyloaminy (PEA) i dopaminy, pocenie się dłoni, przyśpieszone bicie serca (wynik działania adrenaliny) i nowe pętle neuronalne. Co to takiego? To właśnie miłość.

- Serce szybciej bije, wydziela się trochę więcej prolaktyny, hormonu miłości, mówimy o dopaminie, oksytocynie, która powoduje, że mamy w brzuchu motyle, zaczyna się zauroczenie, które kończy się rozpoczęciem życia seksualnego - mówi prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog, seksuolog, prorektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Za pożądanie seksualne u obydwu płci odpowiada testosteron. Dopamina - za "uskrzydlenie", oksytocyna u kobiet - za uczucia bliskości i przywiązania – jest wydzielana m.in. w trakcie orgazmu, przy porodzie i przy karmieniu piersią, wazopresyna odpowiada za bliskość i przywiązanie u mężczyzn.

- Miłość jest nieodzownym elementem życia człowieka od momentu poczęcia. Zakładamy, że każde dziecko jest poczęte z ogromnej miłości. Potem ta miłość dotyczy życia wewnątrzłonowego, mama, która już wie, że oczekuje dziecka, mówi do niego, przelewa pierwsze uczucia miłości. Dziecko na to reaguje, np. poprzez trzymanie kciuka w buzi, co widzimy w obrazach ultrasonograficznych. Poród jest najmocniejszym momentem tej miłości, kiedy kobieta rodzi dziecko. To miłość, która trwa przez całe życie, bez względu na to, co nasze dzieci wymyślają, kochamy je miłością bezgraniczną - opowiada prof. Skrzypulec-Plinta.

Wtedy dla dziecka najważniejsza  jest mama, a potem tata, potem pojawiają się koledzy w szkole i zaczynają się pierwsze miłości, bardzo sympatyczne, kiedy ktoś nam się podoba, kiedy jesteśmy zauroczeni. 

- Zaczynają działać hormony - mówi prof. Skrzypulec-Plinta.

O tym, czy jest to jedno zauroczenie czy kilkanaście w życiu, o trzymaniu się za rękę, spacerach pod kasztanami, o tym jak ważny w miłości jest mózg, a najtrudniejsze robienie czegoś na siłę, posłuchaj na filmie. 

CZYM JEST MIŁOść?

 

 

 

 

 

Czytaj więcej