Czytasz: Historia śląska, nie tylko dla bajtli

Historia śląska, nie tylko dla bajtli

Poznajmy historię Johna Baildona, pałacu w Świerklańcu i Grupy Janowskiej.

„Tam kaj rodzom sie djamynty. Wtore łopowieści niysamowite niy ino dlo bajtli” to najnowsza książka Waldemara Cichonia, tyszanina, autora bestsellerowego cyklu książek dla dzieci o kocie Cukierku.

Seria zaczynająca się od książki „Cukierku, ty łobuzie!” została wpisana w tym roku na listę lektur szkolnych Ministerstwa Edukacji Narodowej.

O śląskich bohaterach

Cichoń pisze też książki poświęcone tematyce historii Górnego Śląska i przeznaczona dla najmłodszych – choć, jak wskazuje na to podtytuł, nie tylko – czytelników.

Książka jest kontynuacją wydanej w 2015 roku książki „Zdarziło sie na Ślonsku”, na którą złożyło się 11 napisanych po polsku i śląsku opowieści o niezwykłych ludziach, miejscach i wydarzeniach z historii Górnego Śląska. Lektura była przeznaczona dla dzieci, jednak sięgają po nią też ci dorośli, dla których wszystko, co związane ze śląską tożsamością, jest ważne. 

W „Tam kaj rodzom się djamynty” znaleźć można kolejnych 10 gawęd o śląskim rodowodzie. Będą to m.in. historie genialnego inżyniera i przemysłowca, jednego z twórców przemysłowej potęgi Śląska – Johna Baildona i „Kopernika ula”, czyli księdza Jana Dzierżonia. Poczytamy o podróżniku i odkrywcy Eminie Paszy oraz Matce Ewie z Miechowic, poliglocie wszechczasów – Emilu Krebsie, jednym z pionierów telekomunikacji bezprzewodowej Grafa von Arco. Poznamy historię pałacu w Świerklańcu porównywanego z francuskim Wersalem, Grupy Janowskiej, polskiego fiata 126p czy słynnego meczu hokejowego Polska-ZSRR z 1976 roku.

- Od samego początku projekt był pomyślany jako tryptyk. Trzecią część planuję napisać w przyszłym roku – mówi Waldemar Cichoń. - Opisałem niesamowite historie i nieoczywiste postaci, o których mało kto słyszał – dodaje.

Premiera książki już w najbliższy piątek

Książka zyskała przychylne recenzje prof. Ryszarda Kaczmarka (historyka, znawcy dziejów Śląska), prof. Zbigniewa Kadłubka (filologa klasycznego, badacza śląskości) coraz prof. Marka S. Szczepańskiego (socjologa, członka-korespondenta PAN, entuzjasty małych ojczyzn).

Patronat prasowy nad książką objął Silesion.pl.

Książka została napisana i wydana w ramach stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury 2017. Autorem ilustracji jest znany m.in. z książek o kocie Cukierku, łódzki ilustrator Dariusz Wanat. Premiera książki odbędzie się w piątek, 8 grudnia o godz. 18 w Muzeum Tyskim przy ul. Katowickiej 9 w Tychach.

Czytaj więcej