Czytasz: Historia jednego obrazu
01:05
Obrazy Jacka Rykały od dziś możemy oglądać w galerii Rondo Sztuki. W cyklu „Pracownia przyborów podróżnych” znalazły się zalane słońcem ulice i place miast Śląska oraz Zagłębia.

Jacek Rykała pochodzi z Sosnowca. - Gdybym się urodził na Kubie, malowałbym Kubę. Nie jestem sentymentalnie związany z Zagłębiem. Buduję ten świat, ale nie chcę być uznany artystą lokalnym – mówi. Rykała tworzy kolaże. Na obrazach znajdują się tabliczki, kawałki drzwi, gwoździe, wszystko, co gromadził przez lata. Jego znakiem rozpoznawczym jest kolor żółty. Większość obrazów, nawet jeśli przedstawiają odrapane mury i ponure podwórka Sosnowca, wyróżnia się wszystkimi odcieniami żółci.


Rykała jest malarzem, profesorem zwyczajnym. Na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prowadzi Pracownię Malarstwa. Jego prace były pokazywane w Polsce, Niemczech,Holandii, Austrii, Francji, Norwegii, USA, we Włoszech i na Węgrzech. Wystawę „Pracownia przyborów podróżnych” możemy oglądać w katowickim Rondzie Sztuki do 28 października. Część prac jest wystawiona w Galerii+, a wystawę plakatów zobaczymy w Akademii Sztuk Pięknych przy ul. Raciborskiej 50.