Czytasz: Henryk Mercik: "Wystartujemy pod szyldem Śląskiej Partii Regionalnej"

Henryk Mercik: "Wystartujemy pod szyldem Śląskiej Partii Regionalnej"

02:22
RAŚ to za mało. ŚPR chce przejąć władzę w województwie.

Śląska Partia Regionalna wciąż jest w rejestracji. Nie przeszkadza to jej liderom w formułowaniu coraz śmielszych planów. Celem nowej formacji ma być jak najlepszy wynik w wyborach do Sejmiku Województwa Śląskiego i kluczowych miast regionu. Do tego potrzebny jest silny mandat środowisk regionalnych. Do nich ŚPR kieruje list i zaproszenie do współtworzenia nowego ruchu politycznego.

Henryk Mercik mierzy wysoko

- Zdecydowaliśmy się na startowanie pod szyldem Śląskiej Partii Regionalnej. To jest szyld, który jest otwarty na tych wszystkich, którzy chcą aktywnie działać. Na pewno wystartujemy, ja na pewno wystartuję, bo wierzę w samorządność, wierzę w regionalizm; wierzę, że nie da się tym państwem skutecznie zarządzać, kiedy mówi się tylko o poziomie centralnym i poziomie gminy - mówi Henryk Mercik.

W liście zaakcentowano także, że Śląsk jest i zawsze był różnorodny, wielokulturowy.

"Szanujemy to, uznajemy inne zdania, przekonania, poglądy, religie, gwary czy języki. Uważamy, że już najwyższy czas, aby na Śląsku zrobić coś wspólnie, pomimo różnic, które nas dzielą. Wszak mamy wspólny cel i ważne zadanie do wykonania. Działania ŚPR opierają się na kluczowych zasadach: samorządności, tożsamości, dialogu i innowacyjności" - piszą przedstawiciele partii.

- Będąc tu (jako RAŚ) prawie od ośmiu lat widzimy, że jest nas zbyt niewielu w skali całego sejmiku. Zachwiana jest proporcja między reprezentantami dużych formacji politycznych, a regionalistami. Chcemy to zmienić - mówi Mercik. - Widzimy, że pewne rzeczy moglibyśmy robić lepiej, skuteczniej. Gdyby nas było więcej, mielibyśmy większą reprezentację szerokiego spektrum środowisk - dodaje.

W środę przedstawiciele ŚPR podkreślali, że jako jedyne regionalne środowisko, odnieśli się do Programu dla Śląska, w formie listu do premiera. Henryk Mercik wskazał, że ich propozycje zdecydowanie trafniej odpowiadają na potrzeby regionu niż te zawarte w rządowym dokumencie. 

Śląską Partię Regionalną poza działaczami RAŚ współtworzą przedstawiciele m.in. Związku Górnośląskiego, Związku Ślązaków, Ślonskiej Ferajny czy Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich.

- W stowarzsyzeniach regionalnych działa bardzo wielu kreatywnych, inteligentych ludzi. Chcemy jako ŚPR stworzyć taką platformę polityczną, która tą energię wykorzysta - podsumowuje Mercik.

Czytaj więcej