Czytasz: "Pora wyjść z naszą muzyką poza Śląsk"

"Pora wyjść z naszą muzyką poza Śląsk"

Dwa nowe utwory na YouTube zapowiadają nowy rozdział w karierze katowickiego zespołu Hengelo.

Dwa lata temu wydali debiutancką EP „Hungry Eyes”, która przyniosła im sporo pochlebnych recenzji oraz całkiem pokaźne grono sympatyków. Od niedawna, na kanale YouTube dostępne są dwa nowe utwory, zarejestrowane podczas koncertu w Teatrze Śląskim im. Wyspiańskiego, zapowiadające nowy rozdział w karierze katowickiego zespołu Hengelo.

„Chłód” oraz „Półsen” to pierwsze w dorobku zespołu kompozycje z polskimi tekstami. W tym drugim utworze na słuchaczy czeka jeszcze jedna niespodzianka – gościnny udział znanego śląskiego rapera Miousha.

- Nasz basista Robert Zając jest również gitarzystą w koncertowym zespole Miuosha. On sam pierwszy raz posłuchał nas, kiedy został zaproszony do jury konkursu Katofonia Music Outbreak, w którym braliśmy udział i który wygraliśmy. Od tego czasu bardzo nas wspiera, podoba mu się nasza muzyka. Jeśli chodzi o ten konkretny utwór zagrany w teatrze, to propozycja zrobienia czegoś razem padła z jego strony i udało się – mówi Jacek Brzezina, perkusista Hengelo.

Alternatywne, lekko psychodeliczne, rockowe klimaty i rap – współczesna muzyka jest jednym wielkim tyglem, ale mimo wszystko taka fuzja może zaskakiwać. - Na pewno był to wielki eksperyment z naszej strony. Nigdy nie zakładaliśmy, że będziemy muzycznie kolaborować z raperem. Natomiast Miuosh jest osobą bardzo otwartą na muzykę, lubi eksperymentować więc to też zmieniło nam perspektywę. Wiedzieliśmy, że nie musimy zrobić stricte rapowego numeru, zaproponowaliśmy „Półsen”, spodobał mu się, dopisał parę wersów, zrobiliśmy całość bardzo sprawnie – opowiada perkusista zespołu.

W drugiej z opublikowanych ostatnio kompozycji - „Chłód” - gościnnie zaśpiewała Natalia Grosiak, znana z alternatywnej formacji Mikromusic. Czy tych artystów usłyszymy również w studyjnych wersjach na przygotowywanym pełnowymiarowym debiutanckim albumie? - Jest taki plan, nie powinno to być problemem, ale za wcześnie mówić o konkretach, póki nie mamy 100 procentowego potwierdzenia – mówi Jacek.

Wkrótce do sieci trafią kolejne dwa fragmenty wspomnianego wyżej koncertu w Teatrze Śląskim. „Morning Moon” to utwór znany z EP „Hungry Eyes”, ale przedstawiony w nowej aranżacji, z gościnnym udziałem muzyków Lód 9. Natomiast „Dance You Away” będzie premierą w internetowej przestrzeni.

Hengelo planuje wejść do studia po wakacjach. Do końca stycznia muzycy chcą podjąć ostateczną decyzję w kwestii wyboru producenta płyty. - Mamy kilka nazwisk w głowie, kontaktujemy się z tymi osobami. Wspólnie z producentem zastanowimy się nad studiem, w którym zarejestrujemy materiał – deklaruje Jacek Brzezina.

Hengelo przymierza się także do trasy koncertowej, promującej nowe utwory. - Na pewno chcielibyśmy zrobić ekspansję poza Śląsk, zdobyć nowych fanów. W Katowicach i okolicznych miastach jesteśmy rozpoznawalni, pora ruszyć dalej. Chcemy też wysłać zgłoszenie na tegoroczny festiwal w Opolu – mówi na zakończenie perkusista Hengelo.

Hengelo - Półsen feat. Miuosh (Live in Teatr Śląski)

Hengelo - Chłód feat. Natalia Grosiak (live in Teatr Śląski)

Czytaj więcej