Czytasz: "Hanysy" przyznane
Prof. Marian Zembala, światowej sławy kardiochirurg i Grażyna Bułka, wybitna aktorka zostali wyróżnieni za zasługi dla Śląska.

8 statuetek "Hanysa" wręczono tradycyjnie w Rudzie Śląskiej. 21 lat temu śląski Kabaret Rak po raz pierwszy wyróżnił osoby i instytucje, które promują Śląsk i zasłużyły się dla naszego regionu. 

I tak już, od blisko ćwierć wieku, co roku wybierani są laureaci nagrody. Doceniani i promowani są ludzie ambitni, pracowici, szlachetni. 

"Hanysy 2016" otrzymali także: prof. Krzysztof Ficek wybitny ortopeda, aktor Marian Dziędziel „za niezapomniane kreacje oraz miłość do Śląska” wokalista i śpiewak operowy Andrzej Lampert, który jest „wrażliwy na muzykę i umiejętnie łączy pop z klasyką”, dziennikarz Mirosław Cichy „za rzetelne, niezależne dziennikarstwo”, mistrz fryzjerstwa Damian Duda „za międzynarodowe sukcesy i promocję rzemiosła wśród młodych” oraz Kabaret Młodych Panów, który dostał Hanysa m.in. „za estradowy profesjonalizm”.

Statuetka "Hanysa" to odlana z brązu postać hutnika-odlewnika. Waży dwa kilogramy.

To taki śląski Oskar – przyznają pomysłodawcy nagrody. Dodają, że wciąż pojawiają się postaci, które robią coś dla Śląska i zasługują na miano "Hanysa".

W długiej tradycji wyróżniania "Hanysami" statuetkę dostał m.in.: Lech Wałęsa, Kazimierz Kutz, Ireneusz Dudek, Adam Małysz, Antoni Piechniczek, Krystyna Doktorowicz, Magdalena Piekorz oraz Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". W sumie pomysłodawcy nagrody docenili kilkaset osób. 

Czytaj więcej