Silesion.PL

serwis informacyjny

Hanna i Filip najczęściej nadawanymi imionami w Katowicach w 2023 roku

Hanna, Alicja i Zuzanna oraz Filip, Jakub i Jan – to najpopularniejsze imiona żeńskie i męskie nadawane dzieciom w 2023 roku Katowicach. Koniec roku jest okazją do podsumowania tego jak dużo dzieci urodziło się w mieście w trakcie kończącego się roku i na jakie nietypowe imiona decydowali się rodzice.

– W tym roku rywalizacja dotycząca popularności poszczególnych imion była wyjątkowo zacięta. Między męskimi imionami zdecydowały pojedyncze wybory. Imię Filip nadano 98 razy, Jakub – 96 razy a Jan – 94 razy. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku dziewczynek. Tu widać zdecydowaną faworytkę. Imię Hanna nadane zostało 109 razy. Na imię Alicja rodzice zdecydowali się 79 razy, a Zuzanna – 75 – mówi Sandra Hajduk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice. – Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w 2023 roku zdarzyły się pojedyncze przypadki, kiedy kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmawiał nadania imienia. Jedna z sytuacji dotyczy rodziców, którzy rejestrowali dziecko przez internet i wpisali w formularzu imię Galeria. Po odmowie okazało się, że nastąpiła pomyłka a rodzice chcieli dać na imię córce Gabriela – dodaje.

W 2023 roku nie brakowało także nowości. Po raz pierwszy w historii Katowic pojawiło się imię dla chłopca Miłowit, a dla dziewczynki Wiosna.

– Po raz pierwszy najpopularniejszym imieniem dla chłopców został Filip. Imię to zaczęło się pojawiać w Katowicach dopiero w latach 80-tych. Bardzo powoli wspinało się w górę, by od dziesięciu lat znaleźć się w pierwszej dziesiątce. Najpopularniejszy w Polsce Nikodem zajął czwartą pozycję. Do pierwszej dziesiątki po raz pierwszy od wielu lat awansował Stanisław, który wydawałoby się lata świetności już miał za sobą. Dość przypomnieć, że 30 lat temu został wybrany zaledwie 3 razy – podsumowuje Mirosław Kańtor, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach. – Wśród imion żeńskich liderką po raz czwarty została Hanna. Julia – wielokrotna zwyciężczyni rankingu – tym razem zajęła szóste miejsce, zaś Zuzanna – liderka z 2018 roku musiała uznać wyższość Alicji. Do pierwszej 10–tki najpopularniejszych imion żeńskich w Katowicach awansowała Antonina. Imię Melisa pojawiało się bardzo sporadycznie od 10 lat, ale w tym roku aż cztery razy rodzice nadali tak na imię swojej córce – dodaje.

W 2023 roku katowicki Urząd Stanu Cywilnego zarejestrował 5010 noworodków, czyli o ponad 200 mniej niż w ubiegłym roku. Wciąż rodzi się więcej chłopców niż dziewcząt – w 2023 roku urodziło się 2545 chłopców i 2465 dziewczynek. Dodatkową liczbę urodzeń tworzą umiejscawiane zagraniczne akty narodzin dziecka. W minionym roku katowiccy urzędnicy przyjęli 677 wniosków o dokonanie takiej czynności.

Lista najpopularniejszych imion nadanych w Katowicach w 2023 roku wygląda następująco:

 Imiona żeńskieImiona męskie
1HannaFilip
2AlicjaJakub
3ZuzannaJan
4LauraNikodem
5ZofiaAntoni
6JuliaFranciszek
7OliwiaAleksander
8AntoninaIgnacy
9LiliannaStanisław
10MichalinaMikołaj

Jeżeli chodzi o liczbę zarejestrowanych zgonów, to jest ona porównywalna do czasów sprzed pandemii i wyniosła 4548 w 2023 roku.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024