Czytasz: Handlowali sprzętem skradzionym z kopalni. Jest akt oskarżenia

Handlowali sprzętem skradzionym z kopalni. Jest akt oskarżenia

Pracownicy Kopalni Wujek kradli urządzenia i maszyny górnicze, które sprzedawali przedsiębiorcom. Sprzęt trafiał do... innych kopalń.

 

Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia przeciwko 2 przedsiębiorcom zamieszanym w nielegalny proceder, związany ze skupowania maszyn i urządzeń skradzionych uprzednio z jednej ze śląskich kopalń. Osoby te oskarżone zostały o popełnienie 2 przestępstw: udzielenie pomocnictwa do kradzieży urządzeń i maszyn stanowiących własność kopalni - o łącznej wartości 1 169 790 złotych, jak również spowodowanie uszczuplenia podatku VAT w kwocie 269 tysięcy złotych.

Do nielegalnego procederu dochodziło w latach 2009 - 2012 roku. Jak ustalono, pracownicy kopalni dokonywali kradzieży urządzeń i maszyn górniczych, będących własnością kopalni. Następnie urządzenia te były sprzedawane podmiotom gospodarczym, które zajmowały się wytwarzaniem i remontowaniem urządzeń górniczych. Oskarżeni to osoby, które nabywały rzeczy pochodzące z kradzieży na szkodę kopalni.

Jeszcze przed dokonaniem kradzieży wskazywali oni, jakim konkretnie urządzeniem są zainteresowani. Dla zalegalizowania nielegalnego procederu wystawiane były fikcyjne faktury VAT. Faktury te miały uwiarygodnić zgodne z prawem, nabycie urządzeń i maszyn. Ostatecznie maszyny ponownie były sprzedawane do śląskich kopalń. Właściciele tych dwóch firm, w celu zmniejszenia zobowiązań podatkowych, dokonywali zakupu też innych fikcyjnych faktur VAT. W wyniku tego procederu Skarb Państwa stracił kwotę prawie 270 tysięcy złotych.

- Oskarżeni początkowo nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, ostatecznie jednak przyznali się i złożyli wyjaśniania. Zarzuty w tym śledztwie, poza oskarżonym, usłyszały kolejne osoby, w tym byli pracownicy kopalni - informuje Marta Zawada-Dybek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Śledztwo przeciwko tym osobom jest prowadzone w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach.

 

Czytaj więcej