Czytasz: Handel ludźmi w Wielkiej Brytanii! Wśród pokrzywdzonych są także Polacy

Handel ludźmi w Wielkiej Brytanii! Wśród pokrzywdzonych są także Polacy

Zarówno wśród sprawców, jak i wśród ofiar są Polacy.

Z ustaleń wynikało, że grupa przestępcza do prowadzenia swojej działalności wykorzystywała osoby będące w ciężkiej sytuacji życiowej, niejednokrotnie obywateli Polski, którzy byli werbowani do rzekomej pracy. Po ich zwerbowaniu i przewiezieniu do Wielkiej Brytanii, w rzeczywistości osoby te fikcyjnie zatrudniano, a następnie wyłudzano należne im świadczenia społeczne, które nigdy do pokrzywdzonych nie trafiały. 

Wstępne szacunki mówią, że kwota wyłudzonych przez grupę przestępczą zasiłków przekracza kilka milionów funtów.

- Proceder ten niejednokrotnie mógł wyczerpywać znamiona handlu ludźmi, gdzie sprawcy werbując osoby, organizując ich transport, wprowadzając ich w błąd, finalnie wykorzystują do popełnienia przestępstwa jakim jest oszustwo. - informuje policja.

Nad sprawą pracowali policjanci z hrabstwa West Midlands oraz brytyjski Departament Pracy i Zasiłków, w realizacji działań udział wzięli również funkcjonariusze z Wydziału dw. z Handlem Ludźmi KGP przy udziale pionu kryminalnego KWP w Katowicach. W zaplanowanej realizacji uczestniczyło ponad 100 funkcjonariuszy, którzy wkroczyli do 10 mieszkań, gdzie zatrzymano 6 podejrzanych, w większości obywateli Polski.

- Jak ustalono sprawa może wiązać się ze śledztwem prowadzonym przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach dotyczącym handlu ludźmi, którego ofiarami padli obywatele polscy wykorzystani na terenie Wielkiej Brytanii do pracy o charakterze przymusowym. Brytyjskie prawo na podstawie obowiązującej od 2015 roku specjalnej ustawy Modern Slavery Act przewiduje za przestępstwo handlu ludźmi karę nawet dożywotniego pozbawienia wolności. Polskie prawo handel ludźmi traktuje jako zbrodnię zagrożoną karą pozbawienia wolności od 3 do 15 lat. - relacjonują służby.

Jest to już kolejna operacja dotycząca zwalczania przestępstwa handlu ludźmi, przy której wspólnie pracują przedstawicie polskiej i brytyjskiej policji.