Czytasz: Groźny halny w Beskidach. Strażacy apelują: zostańcie w domach! [aktualizacja]

Groźny halny w Beskidach. Strażacy apelują: zostańcie w domach! [aktualizacja]

Silny wiatr powalił już wiele drzew i zniszczył znaki drogowe, na niektórych trasach nie jeżdżą pociągi. Jest niebezpiecznie!


Aktualizacja 23.40

- Apelujemy do mieszkańców, by pozostali w domach i nie podróżowali, jeśli nie muszą. Halny łamie drzewa; jest niebezpiecznie – powiedział rzecznik żywieckich strażaków Marek Tetłak.

Wiatr daje się we znaki na południu woj. śląskiego i w zachodniej Małopolsce.

Rzecznik bielskiej straży pożarnej Patrycja Pokrzywa zaapelowała zarazem, aby mieszkańcy usunęli z balkonów stojące luzem przedmioty, które może porwać wiatr.

Halny zaczął wiać w Beskidach w niedzielę wieczorem. Bielscy strażacy podali, że wiatr zerwał dach w Porąbce oraz uszkodził inne w centrum Bielska-Białej i w pobliskim Jaworzu. „Interwencji przybywa lawinowo. W ciągu trzech godzin odnotowaliśmy ich ponad 120. Wiatr łamie drzewa i niszczy znaki drogowe. Jest niebezpiecznie” – powiedziała Patrycja Pokrzywa.

Na Żywiecczyźnie powalone drzewa blokowały zjazd drogą powiatową do z S-1 do centrum Zwardonia. W Korbielowie konary upadły na dom położony w trudno dostępnym rejonie gór. Strażacy będą je usuwali w poniedziałek rano. "Odradzamy podróżowanie drogami, które przebiegają przy lasach" - powiedział rzecznik strażaków z Żywca Marek Tetłak.

Wiatr łamie drzewa także na Śląsku Cieszyńskim. Ratownicy udrożnili tam m.in. drogę z Wisły do Istebnej.

Rzecznik straży pożarnej w Suchej Beskidzkiej (Małopolskie) Łukasz Białończyk poinformował, że wiatr uszkodził tam dachy domów w Białce, Skawicy i Zawoi. Uszkodzona została też ściana domu w Skawicy. Nikt nie został tam poszkodowany.

Energetycy podali, że w wielu miejscach wystąpiły przerwy w dostawie prądu, m.in. w okolicach Wisły, Ustronia i Istebnej na Śląsku Cieszyńskim, Jaworza i Kóz w rejonie Bielska-Białej, Soblówce i Radziechowach na Żywiecczyźnie w Śląskiem, a także w Zawoi, Białce i Skawicy w zachodniej Małopolsce.

W poniedziałek wystąpią utrudnienia w kursowaniu Kolei Śląskich między Żywcem i Zwardoniem na Żywiecczyźnie oraz Chybiem, Ustroniem i Wisłą na Śląsku Cieszyńskim. Kursowały będą zastępcze autobusy.

Silny wiatr prognozowany jest w woj. śląskim również w poniedziałek i w nocy z poniedziałku na wtorek.

Wcześniej pisaliśmy:

Halny szaleje w Beskidach; w rejonie Bielska-Białej zerwał dachy.
Silny halny daje się mocno we znaki mieszkańcom południowych rejonów województwa śląskiego. Strażacy poinformowali, że w okolicach Bielska-Białej wiatr zerwał w niedzielę wieczorem kilka dachów domów.

Czytaj także: uwaga, wieje halny

Rzecznik bielskiej straży pożarnej Patrycja Pokrzywa powiedziała, że halny powalił już wiele drzew i zniszczył znaki drogowe. „W ciągu dwóch godzin odnotowaliśmy ok. 50 interwencji” – powiedział.

Strażacy z Żywiecczyzny poinformowali, że powalone drzewa zablokowały drogę powiatową do centrum Zwardonia. W Korbielowie oparły się one o dom położony w trudno dostępnym rejonie gór. Strażacy będą je usuwali w poniedziałek rano. Nikt nie został tam poszkodowany. Wiatr łamie drzewa także na Śląsku Cieszyńskim. W niektórych miejscowościach występują przerwy w dostawie prądu.

Pasażerowie Kolei Śląskich w niedzielny wieczór i w poniedziałek muszą liczyć się z utrudnieniami na odcinkach Żywiec–Zwardoń oraz Chybie–Ustroń–Wisła Głębce, gdzie z powodu silnego wiatru, który poprzewracał drzewa na sieć trakcyjną, kursować będą zastępcze autobusy.

Jak poinformował PAP w niedzielę wieczorem rzecznik Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek, powodem utrudnień są poprzewracane drzewa na sieć trakcyjną, a w efekcie brak napięcia i zablokowanie przejezdności szlaków kolejowych.

Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej Kolei Śląskich.

Silny wiatr prognozowany jest w woj. śląskim również w poniedziałek i w nocy z poniedziałku na wtorek.

Łowcy Burz Podbeskidzie poinformowali, że w niedzielę wieczorem w bielskiej stacji meteo w Aleksandrowicach odnotowano podmuch wiatru o prędkości 137 km na godz. (PAP)

autorzy: Agnieszka Kliks-Pudlik, Marek Szafrański