Czytasz: Haja na szychcie
02:37
10 drużyn z  kraju stanęło do rywalizacji. V Ogólnopolskie Zawody Symulacji Medycznej „Sim Challenge 2017” 18 i 19 maja w Katowicach

W Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zaczęły się w czwartek 18 maja V Ogólnopolskie Zawody Symulacji Medycznej „Sim Challenge 2017”.

Walczą najlepsi z najlepszych! Podczas zawodów
studenci mają okazję zmierzyć swoje siły na polu symulacji medycznej, wykorzystując nabytą wiedzę medyczną, jak również umiejętności pracy w zespole.

 Dziś ćwiczono tzw. triage, czyli umiejętność segregowania rannych i udzielania pomocy na miejscu katastrof. Trudne zadanie ratowania ludzi po wybuchu nosiło nazwę "Haja na szychcie".

Po raz pierwszy te prestiżowe zawody odbywają się w województwie śląskim, stąd fabuła scenariuszy symulacji medycznych została osadzona w realiach charakterystycznych dla naszego regionu.

- Wszystkie zadania, które przygotowaliśmy, są w tonacji śląskiej.  Dziś były trzy. To, które oglądaliśmy, to wspomniana "Haja na szychcie", zadanie związane z działaniem i współpracą ze służbami w wypadku masowym. Dwa kolejne zadania to "Frela", (uczestnicy muszą zmierzyć się z ciężkim stanem ginekologiczno-położniczym). Trzecie to skomplikowany przypadek sercowo-naczyniowy pacjenta, który zgłosił się na izbę przyjęć szpitalnego oddziału ratunkowego, czyli "Hercklekoty"- tłumaczy Kamil Barglik, ratownik medyczny, pracownik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i autor zadań w tegorocznych zawodach.

Pacjentami podczas zawodów są żywi ludzie oraz udające ich nowoczesne symulatory medyczne. Eksperci oceniają zarówno podejście do „pacjenta”, trafność podejmowanych decyzji, jak i współpracę pomiędzy członkami rywalizujących zespołów. 
Do współpracy nad tym przedsięwzięciem zaproszono m.in. Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach, Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach oraz Centralną Stację Ratownictwa Górniczego S.A. i Polski Czerwony Krzyż.

W piątek ciąg dalszy studenckich zmagań. "Hajer przodowy" to symulacja katastrofy w kopalni, oprócz tego jeszcze zadania: "Gryfny bajtel". Jak łatwo się domyślić, będziemy mieć do czynienia z chorym dzieckiem, oraz "Nie nerwuj hanysa".

- W tym ostatnim zadaniu pojawi się element psychologiczny do rozwiązania, ale już nic więcej nie mogę zdradzić - mówi Kamil Barglik.

Czytaj więcej