Czytasz: Jednym rowerem po całej Metropolii? To możliwe

Jednym rowerem po całej Metropolii? To możliwe

"Pierwsze działanie to powołanie zespołu przedstawicieli miast".

Prace nad uruchomieniem systemu roweru metropolitalnego prowadzi działająca od stycznia Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. System tzw. IV generacji ma być zgodny (lub równoległy) z rozwiązaniami, które dotąd wdrożyły lub obecnie wdrażają miasta Metropolii.

O pracach nad rowerem metropolitalnym mówił dziennikarzom członek jej zarządu Krzysztof Zamasz.

- Chcielibyśmy, aby jednym rowerem można było przemieszczać się na terenie całej Metropolii, także wypożyczając go w jednym mieście i zostawiając w innym. W tej chwili jest to niemożliwe - zaznaczył Zamasz.

Zasygnalizował, że sprawa miała być jedną z omawianych na piątkowych, zamkniętych dla dziennikarzy warsztatach dla przedstawicieli gmin członkowskich. Zarząd GZM chciałby następnie uzyskać opinie poszczególnych miast zainteresowanych wejściem do systemu.

- Po tych deklaracjach przystąpimy do działań. Pierwsze działanie to powołanie zespołu przedstawicieli miast. Na pewno w tym zespole będą potem uczestniczyły osoby związane ze środowiskami rowerowymi, które już się do nas zgłosiły i wyraziły chęć współpracy. Jesteśmy również w kontakcie z urzędem marszałkowskim - wskazał członek zarządu GZM.

Efektem ma być wypracowanie modelu biznesowego i technicznego przyszłego systemu. GZM będzie przy tym dążyła do wprowadzenia tzw. IV generacji systemu roweru miejskiego, który dzięki rozwiązaniom opartym o geolokalizację umożliwia pozostawianie wypożyczonych rowerów lub wypożyczanie ich poza stacjami dokującymi.

- To także optymalne rozwiązanie pod względem kosztowym. Chcielibyśmy rozeznać ten rynek, również przy udziale potencjalnych graczy – firm, które będą startowały w naszym postępowaniu. Planujemy, że przeprowadzimy najpierw dialog techniczny, żeby uzgodnić wszystkie te kwestie techniczne i formalne, a potem ruszyć - zapowiedział Zamasz.

Jak zaznaczył, trudno na razie powiedzieć, czy uda się rozpocząć budowanie systemu roweru już w tym roku. Od piątku natomiast ma ruszać współpraca z gminami i wypracowywanie konkretnych rozwiązań.

Przedstawiciele Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii akcentują, że wdrożenie systemu IV generacji otwiera go m.in. na małe miejscowości, w których będzie można początkowo umieścić np. po kilka rowerów, a które nie mogłyby sobie pozwolić na budowanie własnych systemów.

- Chcielibyśmy również te istniejące systemy rowerowe w miarę możliwości technicznych włączyć do systemu roweru metropolitalnego, aby stworzyć cały wspólny system - zaznaczył Zamasz. Podkreślił przy tym, że systemy czwartej generacji i dotychczasowe, trzeciej (oparte o stacje dokujące) mogą z technicznego punktu widzenia funkcjonować równolegle.

W tegorocznym budżecie GZM na projekt roweru metropolitalnego przewidziano kwotę 6 mln zł.

Obecnie na terenie GZM funkcjonuje kilka systemów roweru miejskiego (wszystkie obsługuje ten sam operator; jednak roweru wypożyczonego w jednym mieście nie można zwrócić w innym).

Największy dotąd system, w Katowicach, liczył w ub. roku 35 stacji: 16 powstało z inicjatywy miasta, 9 kolejnych było efektem realizacji budżetu obywatelskiego, a 10 zasponsorowały podmioty zewnętrzne. W tym roku system ma powiększyć się o 11 stacji - znów dzięki budżetowi obywatelskiemu.

W poprzednim sezonie systemy rowerów miejskich w centralnej części woj. śląskiego funkcjonowały też, prócz Katowic: w Gliwicach (10 stacji ze 100 rowerami, w tym roku ma zostać rozbudowany o 5 stacji z 50 rowerami) oraz w Pszczynie i Tychach (po 4 stacje z 40 rowerami).

W tym roku w Sosnowcu ma pojawić się 9 zadaszonych wypożyczalni ze 130 rowerami. Ponadto uruchomienie w br. systemu liczącego 46 stacji i 460 rowerów, a do końca 2019 r. też kilkunastu kilometrów nowych dróg dla rowerzystów i parkingu bike&ride przy istniejącym już centrum przesiadkowym, przygotowuje samorząd Chorzowa.

GZM powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej dla tego regionu - skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Zajmuje się m.in. transportem.

GZM ma docelowo organizować całość komunikacji publicznej na swoim terenie. Obecnie integruje działanie trzech dotychczasowych tamtejszych organizatorów komunikacji miejskiej; docelowo ma m.in. przejąć ich zadania, a także organizować kolej metropolitalną. (PAP)

autor: Mateusz Babak

edytor: Sonia Sobczyk

Czytaj więcej